10 Aylık bebek gelişimi

Artık bebeğinizin taklit yeteneği gelişmiştir.Etrafındakileri taklit etmeye başlar ve müzik sesine tepki verir.Oynamaya kendini sallamaya başlar.

Yemek geişiminde ise artık sizinle birlikte sofrada yemek yiyebilir.Pütürlü yiyeceklere alıştırmanızın tam vakti.Yavaş yavaş pütürlü yiyecekler verilerek alıştırılmalıdır.Çünkü çiğneme ve yutma koordinasyonu geliştirmeli.Meyveleri soyup eline verebilirsiniz.Renkli ve eğlenceli tabak,çatal ,kaşıklar bebeğinizin yemek yeme konusunda teşvik eder kendi kendine yemek yeme isteği gelişir.

Uyku düzeni ise artık tamamen düzenlidir.Tabiki özel durumlar hariç (diş çıkarma ve gaz ggibi durumlar).Geceleri rahat uyur.

Merdivenleri çıkmaya başlar.Mobilyalara tırmanarak çıkmaya çalışır.Daha çok ev eşyalarıyla oynamayı sever.Tüm gün evi dağıtıp, çekmeceleri boşaltır.Siz giyinirken size yardımcı olur.

10 aylık bebek gelişimi

10 aylık bebek gelişimi

Bu dönemde yürümesine yardımcı olarak düşündüğünüz yürüteçler tamamen yanlıştır.Aksine dünyanın birçok yerinde yasaklanan yürüteçler bebeklerin kas ve iskelet gelişiminin zarar görmesine ve geçikmesine sebep olur.Ayrıca yürüteçlerin hızlı ve çok hareketli çocukların kendilerine açacağı kazalardan korunması gerekir.

Bebeğinize boya kalemleri ve bir defter alabilirsiniz.Henüz şekiller çizemeyebilir.Fakat onun boyalarla rasgele karalaması onun el – göz koordinasyonunu geliştirmesini sağlayacaktır.Onunla oyun oynayarak vakit geçirebilirsiniz.Onunla daha önceleri oynamadıysanız saklanarak ce-e diye ortaya çıktığınız oyun eminim hoşuna gidecektir.Zamanla kendisi saklanıp size ce-e diyecektir.Buda onun taklit yeteneğinin geliştirdiğinin göstergesidir.

10 Aylık bebekteki sosyal,zihinsel ve fiziksel değişimler

*Gece uykuları düzenlidir,

*El göz koordinasyonunu geliştirir,

*Çiğneme yutma koordinasyonunu geliştirir,

*Taklit yeteneği gelişmiştir,

*Müziğe dansla eşlik etmeye başlar,

*Pütürlü yiyecekler yiyebilir,

bebek gelişimi

bebek gelişimi

*Eşyalara tırmanıp kalkmaya çalışır,

*Çıkmayan dişleri çıkabilir,

10 Aylık aşı takvimi

Bu ay bir aşısı bulunmamaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın