11 Aylık bebek gelişimi

11 aylık bebek beslenmesi

11 aylık bebek beslenmesi

Bu ayda bebeğiniz artık sizinle oynamaya hatta top oynamaya başlar.Sizi başarıyla taklit eder.Hatta günlük yaptığınız işlerde buna dahildir.Örneğin oyuncaklarını rafa koymaya çalışır veya toplar.Kesin komutları anlar ve yapılmamasını söylendiği birşeyi yapmaz.Sevdiği bir nesneyi veya oyuncağın elinden alınmasına izin vermez, tepki gösterir.Televizyonun kumandasını televizyona doğru uzatarak açar gibi yapar veya cep telofonuyla konuşuyor gibi kulağına götürür.Saklamalı veya saklanmalı oyunlardan hoşlanır.Saklanılan oyuncağını bulmaya çalışır.İstediği bir şeyi işaret parmağıyla gösterir.Yardım edildiğinde bardaktan su içebilir.

Bazı bebekler yürümeye bazen 10. ay gibi erken dönemde başlayabilir.Bu her bebek böyle olacak diye birşey yok.Tam tersine yürümeye 16-18. aylar gibi geçte başlayabilir.Yaş ne olursa olsun ayağa ayakkabı giydirildiğinde onun yürümesinde nekadar yardımcı olduğunu göreceksiniz.

Genel olarak uzmanlar bebeğin ayağını kavrayan ve altı kaymayan esnek ayakkabılar giydirmeyi önermektedir.Bununla birlikte hava şartlarına ve ortam uygun olduğunda bebeğin ayak bilekleri ve kaslarını geliştirmek için çıplak ayakla gezmesine izin verin.

Dil gelişiminde ise kelimeleride taklit etmeye başlar.Gün geçtikçe kullandığı kelime haznesi artar.Kelimeleri söylemeye çalışır ve hatta bilinçli söyler.Beyni hızla gelişirken, konuşma beceriside gelişir.Buna destek olarak onunla sık sık konuşun.Onunda size cevvap verdiğini farz ederek konuşun.

11 aylık bebek gelişimi

11 aylık bebek gelişimi

Bebeğiniz oyuncağını arkadaşıyla paylaşmıyor,kızıyor,bağırıyor veya ağlıyorsa buna kızmamalısınız.Aksine ona sırasıyla oynanmasını ve elinden oyuncağının alınmayacağını anlatmalısınız.Çocuklar deneme yanılma koordinasyonunu iletişime geçerek öğrenirler.

Ondan basit şeyler isteyebilirsiniz.Çoraplarını sepete atması,odasından topunu getirmesi gibi.

11 Aylık bebekteki sosyal,zihinsel ve fiziksel değişimler

*Ne istediğini bilir,

*İstediği birşeyi işaret ederek gösterir,

*Bazı bebekler yürümeye başlar,

*Taklit yeteneği gelişmektedir,

*Size yardımcı olur,

*Deneme yanılma koordinasyonu gelişir,

*Kumandayla televizyonu açmaya çalışır,

11 Aylık aşı takvimi

Bu ay bir aşı bulunmamaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın