12 Aylık bebek gelişimi

Bu ayla birlikte yeni bir döneme girmiş bulunmaktadır.Bu ay öncesine yasak bütün yiyecekler artık serbesttir.Ve yiyeceği besin miktarına kendi kara verebilmektedir.Bebeğiniz artık hemen hemen her yiyeceği tanımaktadır.Tuz-yağ oranını onun yiyebileceği ölçülerde yapabilirseniz onun için ayrı yemek yapmak zorunda kalmazsınız.

Bu ayda bebeğiniz elinden tutulduğunda yürüyebilir.Bazı bebekler ise yardım almadanda yürüyebilir.Kısacası bu tür durumlar bebekten bebeğe değişim gösterebilir.Bir nesnenin adı söylendiğinde onu bulur.Nesnelerin adını bilir ve söylemeye çalışır.

Kıyafetlerini giydirirken size yardımcı olur.Ev işlerinde taklit yoluyla size yardımcı olur.Islak mendille sehpa silme gibi…Uykuda ve yemek yemede direnebilir.Bu aylarda inatçı davranışları başlar.Beğenilen davranışı yeniler.Konuşma becerisinde ise iki üç kelime kurabilir.Dikkat çekmek ister.Bu yüzden ağlama ve konuşma dışnda bazı sesler çıkarır.Kısa emir cümlelerini anlar.

Uyku düzeninde ise artık bebeklerin gün ,içerisindeki uyku düzeninin değiştiğini göreceksiniz.Gün içi iki üç sefer uyuyan bebek artık günde bir defa ve uzun uyumaktadır.Bunu yapmayan bebeklerde ise size görev düşmektedir.Zorda olsa sabah erken uyandırmaya çalışın.

Büyüme gelişme eğrisi 0-1 yaş dönemine göre yavaşladığı için iştahsızlık yaşayabilirler.Bunun için paniğe kapılmayın.Fiziksel muayenelerde bir sorun olmadığında ve büyüme ve gelişiminde bir gerileme olmadığı taktirde, doktor kontrolü altında yaşına uygun büyüme eğrilerinde olduğu söyleniyorsa normal bir durum olarak algılanmalıdır.Aylık kilo alımının yavaşlayacağı ve ayda ortalama 500 gr’dan 200 gr’a düşeceği bu süreçte ailelerin bilgili dahilinde olmalarıdır.

Lakin iştahsızlık büyüme gelişiminin gerilemisi ile birlikte oluyorsa tam kan sayımı , tam idrar tahlili ile helimin gerkli gördüğü testlerle araştırılmalı, bir doktor ve diyetisyen eşliğinde gerekli beslenme tablosu ayarlanmalıdır.

bebeklerde demir eksikliği

bebeklerde demir eksikliği

1 yaş itibariyle çocuk gelişimde demir eksikliğinde büyük önemi vardır.Eksikliği fiziksel,metal sonuçlar haricinde anemi hastalığınada yol açabilir.Bu nedenle et ağırlıklı besinler,yumurta,kurubaklagiller,yeşil yapraklı sebzeler beslenme programından eksik edilmemelidir.

Yeterli beslenme ve büyüme için günlük ortalama 350 mg kalsiyum kullanılmalıdır.Buda günlük yakalşık 300 ml süt ve 1 ince dilim beyaz peynire eşdeğerdir.

12 Aylık bebekteki sosyal,zihinsel ve fiziksel değişimleri

*Tamamiyle sofrada sizinle yemek yiyebilir,

*Nesnelerin adını söylemeye çalışır,

*Nesneleri tanır,

*Demir eksikliği ihtiyacı duyabilir,

*Ev işlerinde taklit eder,

*Size şebeklik yapar,

*Sevilmek ister,

*Kimi bebekler elle tutulduğunda yürür,

1 Yaş aşı takvimi

KKK/ Kızamık,Kızamıkçık,Kabakulak                                                                                                                                               KPA 13 Pnomökök Aşısı 4.Doz                                                                                                                                                               Suçiçeği

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın