13 Aylık bebek gelişimi

Bu aya kadar deliksiz uyuyan bebeğiniz bu ay itibariyle aralıklarla uyanabilir.Artık rüya görür ve bundan etkilenir.Keşfetmek onun en sevdiği şeylerden biridir.Onun aklından geçenler şöyledir; şuna dokunsam ne olur, şunu devirsem mi,Şuraya çıksam mı gibi sorularla doludur.Yetişkinlerin basit gördüğü şeyleri defalarca bıkmadan yapabilir.

13 aylık bebek gelişimi

13 aylık bebek gelişimi

Bu dönemde bebeğinizin size bağımlılığı artabilir.Sizden ayrılmak istemeyebilir veya arkanızdan ağlayabilir.Bu durum giderek artarak 18. aya kadar devam edebilir.18. aydan itibaren herşeyin farkına vardığından dolayı bu durum biraz azabilir.

Tek başına bardaktan su içebilir.Bunu yaparken dökebilir fakat bunu dökerek öğrenecektir.Bebeğinizin hareketleri arttıkça vücut yapısında değişiklikler olacaktır.Tombul kol ve bacaklar, veya bu zamanda yemek yememek isteyebilir ve kilo alımı yavaşlayabilir.

Yürümede ise çoğu bebek için tam dönemidir.Kimisi ise dengesiz olarak bir kaç adım atabilir.Eğer henüz bebeğiniz yürüyemiyor veya mobilya etrafında yürümüyorsa biraz daha zaman gerekmektedir.Kimi çocuklar 18 aya kadar yürümeyebilir.Bu bebekten bebeğe değişebilir.Her bebeğin kendine özgü gelişimi vardır.Buna rağmen endişeleniyorsanız bebeğinizi takip eden doktorunuza normal olup olmadığını sorabilirsiniz.

13 aylık bebeğiniz kelime haznesini geliştirmektedir.Buna destek vermek için sizinde onunla sıklıkla konuşmanız gerekir.Yanında ona hoşlandığı kitapları okuması konuşmasında büyük yer alacaktır.

Bu dönemde art arda diş çıkarabilir.Ağzından sular akabilir.Bu sıralarda ateşi çıkabilir, ishal olabilir.Buda bebekten bebeğe değişim göstermektedir.Bununla birlikte iştahsızlık ortaya çıkar.Sizin bu durumda ısrarcı olmamanız gerekir.Gelişim aşamasında olan bebeğiniz daha az besine ihtiyaç duyar.

13 Aylık bebekteki sosyal,fiziksel ve zihinsel değişimler

*Anneye bağımlılık artar,

*Kelime haznesi artar,

*Kafasında keşfetmeye hazır sorular dolaşabilir,

*Birden fazla diş çıkarabilir,

*İştasızlık oluşabilir,

bebekler nezaman yürür

bebekler nezaman yürür

*Rüya görür ve bundan etkilenir,

*1-2 Dengesiz adımlar atabilir,

13 Aylık aşı takvimi

Suçiçeği aşısını geçen ay yaptırdıysanız bu ay bir aşısı bulunmamaktadır.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın