14 Aylık bebek gelişimi

Çocuğunuzun becerileri gittikçe artmaktadır.Gidenin arkasından el sallamak, tek başına bardaktan su içmek gibi.Yemek yemek tecrübe edilerek öğrenilir.Bu süreçte çocukların öğrenmeleri bira dağınıktır.Kısacası bırakın kendi kendine kaşık tutmayı öğrensin.Bu dönemde bebek ne yiyeceğine kendisi karar verir.Sizde bu konuda ısrarcı olmayın.Bu süreçte sizin hayır dediğiniz herşey hemen hemen ona daha cazip gelmektedir.Bu yüzden kendi rahatlığınız ve bebeğinizin güvenliği için evinizi güvenilir hale getirin.

Bu dönemde artık rahatça yürüyebilmektedir.Tabiki bu durum çocuktan çocuğa değişmektedir.14 Aylık bebeğinizi parkta gözlemleyin.Bu aylarda bebeğiniz genelte tek takılır, sosyalleşmez.Akranlarıyla yan yana oynasalar bile birbirlerinin elinde ilgisini çeken birşey olmadıkça birbirleriyle ilgilenmezler.

14 aylık bebek beslenmesi

14 aylık bebek beslenmesi

14 Aylık bebekleriniz genelde kullandıkları kelimelerden çok anladıkları kelimeler vardır.Onların kullandıkları kelimeler bellidir.Bu zaman geçtikçe artacaktır.Artık bebeğiniz ihtiyaçlarını birkaç kelime ile ifade edebiliyordur.Örneğin dışarı çıkmak için kapıyı gösterebilir.

Bu ayda bir yada birden fazla diş çıkarabilir.Çıkarmıyorsada endişelenmeyin.Bazı çocukların diş çıkarması uzun sürebilir.14-15.aylarda genelde azı dişlerini çıkartır bebekler.Fakat bu azı dişleri 19. aya kadar çıkarmayan bebeklerde vardır.

14 aylık bebek korkusu

14 aylık bebek korkusu

Bebeğiniz daha önce ilgi duymadığı bazı şeylere karşı korku hissedebilir.Genelde bu ayda çocuklar elektrik süpürgesinden korkarlar.Banyo yapmaktan hoşlanmayabilirler.Bunu yenmesi için korktuğu şeyleri normalleştirin.Elektrik süpürgesi evin ortasında  durabilir, zamanla yanına giderek bu korkusunu yenecektir.

Bu aylarda bebeğinize organları öğretebilirsiniz.Ellerin nerde, burnun nerede, evet burada şeklinde soru cevaplar kurabilirsiniz.Kağıt ve kalemi bu güne kadar vermediyseniz bugünden sonra mutlaka vermelisiniz.

14 Aylık bebeğin sosyal,zihinsel ve fiziksel değişimler

*Korkuları başlayabilir,

*Algıladığı kelimeler çoğalır,

*Azı dişlerini çıkarabilir,

*Anne ilgisi artar,

*Kalem ve kağıtla oynamak ona iyi gelebilir,

14 Aylık aşı takvimi

Bu ay bir aşısı bulunmamaktadır.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın