16 Aylık bebek gelişimi

Bu ayda bebeğiniz olaylara farklı tepkiler gösterebilir.Herhangi bir sesten korkar,rahatsız olabilir veya hoşlanmayabilir.Elektrik süpürgesi gibi.Yüksek bir sesten hoşlanmadığında bunu kulaklarını kapatarak istemediğini gösterebilir.Böylece korkmaz ve rahatsız olduğunu belirtir.

Algısı hızla gelişiyor.Bebeğiniz artık boya kalemlerinin yenmeyeceğini ve resim çizilmesi gerektiğini anlar.

Bebeğinizin uyku düzeni ise bu vakte kadar muhtemelen kısa bir sabah uykusu ve uzun bir öğlen uykusu olmalı.Ama artık bundan sonra iki uyku vaktini tek ve uzun bir öğlen uykusuna bırakacaktır.Tabiki alışması zaman alacaktır.Belirli bir süre sabah uyku vaktini sakin bir aktiviteler yaparak geçirin.Dışarı çıkmaktan kaçının.Bu süreç bu ayın sonuna kadar yerine oturacaktır.

Bebeğiniz bir önceki ayda olduğu gibi sizin sınırlarınızı zorlamayı sever ve kurallarınızı sıklıkla dener.Örneğin; “annem merdivenlere gitme dedi . Acaba bu konuda ciddi mi? “Fakat tutarlı davranırsanız bebeğiniz size  güvenir,beklentilerinizi anlar.Koltukta zıplayabilir,raflara tırmanabilir ve bu gibi durumlarda ona gülerseniz ona karmaşık mesaj vermiş olursunuz.Kuralları çiğnediğinde ise ona kızmayın.Hayır o yapılmaz demeniz yeterli olacaktır.

çocuklarda iştahsızlık

çocuklarda iştahsızlık

Bu aylarda bebeğiniz mama sandalyesinde ve oto koltuğunda oturmak istemez.Keşfetmek,zıplamak,koşmak onun için herşeyden önce gelir.Bu yüzden oturmak istemeyecektir.Sizde oturmayı eğlenceli hale getirmelisiniz.

Genel olarak evde bebekle ilgilenen kişi annedir.Bu yüzden çocukların gözünde anne herzaman bir numaradır.Bu artık anneye bağımlılığın artmasına sebep olur.Bazen ise bu olay babalar için hiçte kolay olmaz.Yeni yürümeye başlayan bir bebeğin sürekli annesini tercih etmesi babayı rahatsız edebilir.

Bebekler değişime çok kolay adapte olurlar ama yinede gün içinde ne yapacağını bilmek isterler.Düzeni severler.Örneğin öğle uykusunu yatakta uyuyorsa bunun düzenini devam ettirin.Bebeğiniz televizyon için ise hala küçüktür.Sizinle yapılan herhangi bir aktivite çocuğunuza televizyondan daha faydalı olacaktır.

çocuklarda diş fırçalama

çocuklarda diş fırçalama

0-3 Yaş arası çocuklarda diş fırçalaması oldukça zordur.Fakat nekadar erken alışırsa okadar faydalı ve kalıcı olacaktır.Genelde bebeğiniz ilk zamanda reddedecektir.Onu buna teşvik edici şeyler yapın.Neşeli diş fırçası alabilirsiniz.Onunla birlikte sizde fırçalayın ki size bakıp özensin ve bunun doğru birşey olduğunu anlasın.

16 Aylık bebeklerdeki sosyal,zihinsel ve fiziksel değişimler

*Yeniliklere kolay ayak uydururlar,

*Sınırları zorlamayı sever,

*Uyku düzenleri değişir,

*Algıları açıktır,

*Herşeyi keşfetmek isteyebilir,

*Artık biberonu bırakmış bardaktan su içmeye başlamıştır,

*Yiyecekleri ağzına götürebilir ve kaşık kullanabilir,

*İlk yıldaki gibi hızlı büyümediği için iştahsızlık olabilir,

16 Aylık aşı takvimi

Bu ay bir aşısı bulunmamaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın