2 Aylık bebek gelişimi

Bu ayda bebeğiniz bilinçli olarak güler.Kendisiyle konuşulduğunda tepki verip güler ve ses çıkarır.Konuşmalarınıza aguyla yanıt verir.İlgilenildiğinde fark eder ve kucağa alınması hoşuna gider.

Renkli cisimleri izler.Hareket eden bir cismi gözeriyle takip edebilir.Daha iyi odaklanır.Gözlerdeki ilk aya nazaran kaymalar bu aydan itibaren düzelmeye başlar.Eline bir şey verildiğinde tutmaya çalışır.

Daha iyi bir dinleyici olmaya başlar.Duyu organlarıyla anladıklarını anlam kazandırmaya çalışır.Artık ona en yakın ve tanıdık sen annesinin sesidir.Sese yönelir ve sesin sahibinin annesi olduğunu anlar.Kadın -erkek seslerini, ince -kalın tonlarını ayırt edebilir.

2 aylık bebek gelişimi

2 aylık bebek gelişimi

Bazı bebekler 2 aylıkken başını kontrol edebilir ve dik tutabilir.Yüzüstü yatırıldığında gövdesini kaldırmaya çalışır.Bu ayda bile bebeğiniz konuşmaya çalışmaktadır.Sizi her kelimesiyle takip eder,ağız hareketlerini ve dilinizi çözmeye çalışır.

Bebekler ilk önce sesli harflerle başlayan farklı sesler çıkaracaktır.

2 aylık bebeğinizin gelişimini nasıl destekleyebilirsiniz?

Yüzüstü yatırın.Çünkü bu pozisyonda boyun ve sırt kasları gelişmektedir.Karnı üzerinde durması yakın zaamanda ortaya çıkacak baş kontrolü için boyun kaslarında gelişim sağlayacaktır.Birde yüzüstü bebeğin yatması gazınında çıkarmasına yardımcı olacaktır.

2 aylık bebek aşısı

2 aylık bebek aşısı

Bebeğiniz oyuncakları tutmaya çalışır.Bunun için eline yumuşak ve kavrayabileceği oyuncaklar verin.Hereketli,ses çıkaran görüntülü oyuncaklar onun gelişiminde önemlidir.Bebeğinizle bol bol konuşun ve ona ismiyle hitap edin.

Bebeğinizin size vereceği ipuçları,

-Sizin yüzünüze bakmak,

-Kolların ve ayakların düzgün hareketi,

-Size uzanması,

Rahatsız olduğunu belirten ipuçları

-Başı ve gözleri başka tarafa çevirme,

-Ağlama ,sızlama,

-Öksürme,

-Kaykılma,kıpır kıpır yerinde duramama,

-Derinin kızarması,

-Daha hızlı nefes alıp verme,

-Esneme,

-Kaşlarını çatma,

2 Aylık bebek aşısı takvimi

DTacB-IPV-Hib/5’li Karma aşı 1. Doz                                                                                                             BCG/Verem aşısı                                                                                                                                               KPA 13/Pnomökök Aşısı ( zatürre aşısı) 1.Doz

Rotavirüs aşısı (ishal aşısı) 1.Doz (Not : bu aşıyı bazı doktorlar 3. ayda başlayıp 3-5-7 aylardada yapılabilir.İlk doz 14 hafta 6 günden geçe kaldıysa aşı artık yapılamaz.Bu aşı sağlık ocaklarında değil hastanelerde yapılmaktadır.)

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın