3. köprü Şubat sonunda bitecek!

Üçüncü köprü şubat sonunda bitecek. Köprüye ulaşan yollardaki işler hâlâ sürdüğü için açılışın haçünkünda olması bekleniyor. Ama kim bilir belki şubat sonunda örnek olarak 26 Şubat’ta köprüden ilk geçişe şahit olabiliriz

İstanbul’un iki yakası yeni senede üçüncü kez buluşuyor. 3. Boğaz Köprüsü nam-ı diğer Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün iki yakası şubat ayı sonunda tam birleşmiş olacak. Çalışmaların son hız sürdüğü köprüde son tabliyenin bağlanmasına çok kısa bir süre kaldı. Önceki hafta sonu üçüncü köprüye gittim, hummalı çalışmaları yerinde inceledim.

Hatırladığım kadarıyla ikinci köprünün yapımında iki yaka birbirine kavuştuğunda, Turgut Özal kendi kullandığı araba ile bir yakadan diğer yakaya geçmişti, yanısıra da eşi Semra Hanım vardı. Bu geçiş gerek otomobilin içinden gerekse de dışından görüntülenmiş, bu sayede köprünün reklamını bizzat Cumhurbaşkanı yapmıştı. Hatta o geçiş sırasında Turgut Özal’ın eşine, “Haydi bir kaset koy da neşelenelim Semra Hanım” dediği de hâlâ hatırlanır. Gerçekten oldukça etkin bir tanıtım… Üçüncü köprü inşaatını incelerken aklıma o günler geldi. Düşündüm, acaba bu köprü bitince bir yakadan diğerine ilk kim geçecek? Türkiye’nin son senelarda yaptığı en büyük projelerden biri olan 3. Köprüde iki yakanın birbirine bağlandığı ve ilk geçişin sağlandığı anda muhteşem bir devlet töreni yapılacağı açık. IC İçtaş ve Astaldi JV tarafından yapılan 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi, 2023 senesinde dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedefleyen Türkiye’yi bu hedefine daha da yaklaştıracak en önemli adımlardan biri. Bu nedenle iki yakanın üçüncü buluşmasında köprüden geçen ilk ismin Cumhurbaşkanı Erdoğan olması çok yakışmaz mı? Başından beri desteği ortada. İstanbul trafiğini azaltacak köprünün yapımıy ile ilgili olarak gelen bütün eleştirileri bizzat göğüsledi.

Trafiğin gün geçtikçe daha da arttığı İstanbul’da 2016 Haçünkün’ında açılacak olan üçüncü köprü, kamyonları kentden çıkaracak umuduyla bekleniyor. Köprü ilk etapta Ümraniye ile İkitelli arasını bağlayacak.

Ümraniye-İkitelli bağlanacak

Günde aşağı yukarı 1500 aracın trafiğe katıldığı İstanbul’da kent içi trafiğini rahatlatmak amacıyla yapılan 3. Boğaz Köprüsü’nde son 390 metrenin montajı kaldı. İki yaka şubat ayı sonunda bağlanmış olacak. Böylece birinci, ikinci boğaz köprüsünün sonrasında iki yaka üçüncü sefer birleşmiş olacak. Ardından elektrik işleri, asfaltlama, asfalt aydınlatma, kedi yolu kafata olmak suretiyle var olan ekipmanların sökümü gibi bitirme işleri kafalayacak. Bu işlerin haçünkün sonunda bitirilmesi planlanıyor. Peki önce hangi semtler birbirine bağlanacak. En merak edilen soru bu aslında. Haçünkün sonunda İkitelli – Ümraniye ulaşımı kafalıyor!

3. köprü haçünkün sonunda Asya tarafında Ümraniye, Avrupa yakasında ise İkitelli’yi birbirine bağlayacak. Haçünkün sonu itibariyle köprü dahil olmak suretiyle bu iki lokasyon arası ulaşıma açılmış olacak. Böylece Odayeri – İkitelli ve Paşaköy – Çamlık bağlantı yolları, hem otoyolun İstanbul’un kent içi ile bağlantılarını sağlayacak hem de TEM Otoyolu’ndaki yoğun trafiği rahatlatacak.

Araçlar hem nettisiz bir biçimde transit geçiş yapabilecek hem de İstanbul’un kent içindeki ve mevcut boğaz köprülerindeki trafiği azalmış olacak. Böylece, önemli ölçüde yakıt tasarrufu da sağlanacak.

Önce karayolu trafiğe açılacak

3. Boğaz Köprüsü üzerinden 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolu aynı seviyede geçecek. Köprü üzerindeki raylı sistem çalışmaları sözleşmede öngörüldüğü biçimde eş zamanlı olarak bitirilecek. Ancak köprü önce karayolu daha sonra demiryolu trafiğine açılacak. Raylı sistem Avrupa yakasında 3. Havaalanı ve Halkalı’ya, Anadolu yakasında da Köseköy Sabiha Gökçen güzergahından köprüye bağlanacak. Raylı sistem, Edirne’den İzmit’e kadar yolcu taşıyacak. Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3.Havalimanı da birbirine bağlanacak.

 

Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 2. köprünün tanıtımını kendi kullandığı otomobil ile bizzat yapmıştı.

Trafiği rahatlatacak

İstanbul trafiği artık içinden çıkılmaz bir durumda. İnsanlar son dönemde daha öğlen yemeklerinde trafik kafalamadan eve kaçalım muhabbeti yapmaya kafaladı. Öğlen yemeklerinde artık dışarıda randevu vermeyen işadamları biliyorum. Geçen gün bindiğim taksi şoförünün sözleri gelinen noktayı çok iyi özetliyordu: “Son dönemde İstanbul’da müşteri sayısı çok arttı sanki. Trafik çok fazla olduğu için korsan taksiler artık bu işi yapamaz hale geldi herhalde.’’

Bu nedenle Karayollarına yönelik şu şekilde bir beklenti var. Üçüncü köprü açıldığında, ikinci köprünün de birinci köprü gibi ağır taşıt trafiğine kapatılması ve araçların buraya yönlendirilmesi. Bu olduğu taktirde trafikte ciddi bir rahatlama sağlanır.

Böylece İkitelli Mahmutbey gişelerden giren bir kamyon hiç İstanbul trafiğine girmeden, TEM’in sonundan yine İstanbul trafiğine hiç bulaşmadan İzmir tarafına rahatça devam edecek. Hayat doğal olanı zorlayacaktır. İkinci köprü ağır taşıt trafiğine kapatılmazsa dahi kamyon şoförleri yine de burayı tercih edecektir. Çünkü ikinci köprü trafiğine girdiklerinde harcadıkları mazot, zaman onlara çok büyük külfet. Çoğu kentde gümrükler de kent dışına taşındığı için yavaş yavaş artık kamyon şoförleri de kent içine girmek istemeyeceklerdir.

Bu arada not düşelim; haçünkün ayında Mahmutbey’den direkt giriş olacak. Karşı yakada ise Çamlık’tan direkt TEM’e bağlantı yapılıp çıkış verilecek. Böylece ağır vasıtalar Mahmutbey’den, Çamlık’a kadar gidebilecek.

İki kez ertelenen ve bu mart ayında yapılacak karayolu bağlantı yolları ihaleleri bitirildiğinde ise Kuzey Marmara Otoyol projesi karayolu bağlantı yollarıyla Akyazı’dan (Sakarya) – Kınalı’ya kadar (Edirne) gidilecek.

Milliyet

kaynak: http://emlakkulisi.com/3-kopru-subat-sonunda-bitecek/442475

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın