6 Aylık bebek gelişimi

Artık bu ay sonunda bebeğiniz yarı yaşını doldurmuş olacaktır.Bu ayda aslında bebeğiniz dönüm nopktasındadır.Her bebek farklı bir odaklanma gösterebilir.Kimisi emeklemeye odaklanırken diğeri konuşma çabaları içerisindedir.Bazı anne adayları bazen hızlı bir gelişim beklerken diğer bebekleriyle kendilerininkine kıyaslama yaparlar.Bu na gerek yok her bebek elbetteki konuşmayı ve yürümeyi öğrenecektir.Uyanık olduğu her anını “sadece bakarak” geçiren bir bebekte büyüyor, öğreniyor ve gelişiyordur.Sadece diğer bebeklerden farkı görsel uyarılarını geliştirmeye yoğunlaşmıştır.

Diş çıkarma belirtileri

Diş çıkarma belirtileri

Kimi bebeklerde diş çıkmasının belirtileri başlamıştır.Belkide lk dişi çıkmışta olabilir.Bu bebekten bebeğe değişir.Ve hatta genetik olarak bile değişim göstermektedir.Kimi bebeklerde belirtileri olmasına rağmen uzun süre çıkmayabilir.

Hiçbir anne adayının bebeğe yerde emeklemenin yada başka birşeyin inceliklerini öğretmesine gerek yoktur.Her bebek içinden geldiğinde merakla, bağımsızca araştırarak bulacaktır.Bu ay bebeğiniz emekleyebilir.Fakat tam olarak el ve dizlerinin üzerinde durmaya hazır değildirler.Kısacası bir asker gibidirler.Kimi bebekler ise arkaya doğru emekler.

Bebeğinizin yükü hala kollarındadır.Farkına vardıysanız bebeğiniz kol ve bacak kaslarını kuvvetlendirmek için şınav pozisyonunu alır.Kimi bebekler bu ayda yardım olmadan tek başına oturabilirler.

Bebeğinizin ayağa kalkma isteği yüzünden kaza riskide artar.Bu dönemde istediği bir nesneyi alabilmek için otururken bile düşme tehlikesinin olduğunun farkındasınızdır.Bunun  için en tehlikkeli dönemler sizleri bekliyor.

Bebeğiniz artık daha hareketli olduğundan oyun alanlarını daha güvenilir hale getirmek gerekir.Merdiven başına kapı takmak,sehpa gibi düştüğünde zarar verebilecek eşyalar gibilerini bulundurmamak gerekir.

Bebeğinizi yürüteçe koymak onun daha erken yürümesini sağlamayacaktır.Aksine yürümesini geciktirecektir.Her nekadar yürüteçte bebek ayaklarını kullanmış olsada kalça kaslarını kullanamaz.

Bebeğin ek gıda alması ,farklı besinler ve vitaminler alması onun günlük süt miktarının alımını azaltacaktır.Anne sütü alan bebek anne sütü alımını kendi kendine azaltacaktır.Formül süt alan bebeklerin ise biraz yardıma ihtiyacı olabilir.

Bebek artık tutma,uzanma ve kavramada daha başarılıdır.Ancak en büyük sorunu tutuklarını çabuk bırakmasıdır.Bu dönemde ekmek kırıntıları gibi ufak kırıntılar çok hoşuna gider.Artık bebeğiniz herşeye herkese gülmez.Tanıdığı ve hoşuna giden kişilere gülümser.Bazı bebeklerin hareketli olması kimileri tarafından erken yürüyeceği söylenir.Bu tamamen yanlış çünkü bebek kendini hazır hissettiğinde yürüyecektir.Erken yada geç sadece onun kendini hazır hissetmesi gerek.

6 Aylık bebekteki sosyal, zihinsel ve fiziksel değişimler

ay ay bebek takibi

ay ay bebek takibi

*Memnuniyet ve şikayetlerini seslerle ifade eder,

*Yabancılardan rahatsız olur,

*Herşeye veya herkese gülümsemez,

*Kendi ismi söylendiğinde tepki verir,

*Diş belirtileri ortaya çıkar,

*Vücudunu heryöne hareket ettirebilir,

*Damak tadı değişir,

*Desteksiz oturabilir,

*Belkide ilk dişi çıkabilir,

*Daha iyi kavrar,

*Yemekle oynar,

*Emeklemeye çalışır,

6 Aylık aşı takvimi

DTacB-IPV-Hib/5’li  Karma Aşı 3. Doz

KPA 13/Pnomokök Aşısı 3.Doz

Hepatit B 3.Doz

Rotavirüs aşısı 3.Doz (Not:Rotatrix marka aşısı yapıldıysa 3. Doz yoktur).

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın