7 Aylık bebek gelişimi

7 aylık bebek gelişimi

7 aylık bebek gelişimi.

Muhtemelen bu ayda bebeğiniz genel olarak desteksiz oturur.Tabi bu her çocuk için söylenemez.Kimi çocuk destekle oturmaya başlar.Bu durum 8 aya kadar uzayabilir.Emin olmadığınızda bebeğinizin yanlarına mutlaka destek koyun.Fakat artık bebeğinizi rahatlıkla mama sandalyesinde oturtabilirsiniz.

Kendi etrafında dönmesi arttık onun için bir bebek işidir.Yüzüstü pozisyonda el bileklerinde durabilir.Kimi çocuk emeklemeye başlar.Bu ayda sebep sonuç ilişkisi kurmaya başlar.İyi bir gözlemcidir.Etrafında olup biteni takip etmeye başlar.Hareketleri taklit eder.

İstediği her oyuncağa rahatlıkla ulaşabilir.Bunun için ellerini ve parmaklarını kullanır.Elindeki cismi elinden eline değiştirebilir.Oyuncağıyla rahatlıkla oynar ve kaldırır.Oturduğu pozisyonda öne doğru uzanması önemli bir harekettir.Bu durumda zamanla öne doğru uzandığında dört ayak üzerinde durmasının gerektiğini anlayacaktır.Bundan sonra ise dört ayak durumunda ileri geri hareketlerini yapmaya başlayarak emeklemeye hazır duruma gelecektir.

Katı gıdaya geçişinde ise ısrarcı olmamak gerek.Sakin ve fazla ısrarcı olmadan yedirmek gerek.Eğer bebeğinizin beğenmediği gıdayı biraz ara verdikten sonra tekrar verin.Çünkü ilk yediğinde alışması zordur.Buna destek olmak için sizzile birlikte sofranıza oturtun.Gerekirse bir bebek kaşığı alıp verin.Unutmayın bebekler taklit ederek öğreniyorlar.

Kendisiyle oyun oynandığının farkına varır ve diğer aylara göre daha çabuk algılar.İsteğini veya şikayetlerini anlaşılır biçimde belli eder.Azarlandığını ve sevildiğini anlar ve ona göre tepki gösterir.

Ev içindeki aile bireylerini tanır ve yabancıları ayırt edebilir.Büyük ve çocuklarıda ayırt edebilir.Artık merak duygusu artmıştır ve herşeyi merak ederek keşfetmeye çalışır.Ona zararlı birşey olduğunu anlatmak için kararlı bir hayır demenizle onu o durumdan çıkarmanız yetecektir.

bebek güvenliği

bebek güvenliği

Bu aylarda bebek güvenliğide önemlidir.Tam hareket ve öğrenme dönemi.Kendisine neyin zarar vereceğini bilmediği ama bir okadarda keşfetmeye çalıştığı zamandır.Ulaşab,leceği yerlere dikkat ederek elektrik prizlerini kapatın,kabloların üzerini örtün,kırılabilen veya kenarları keskin eşyaları bebeğin uzanamayacağı yerlere koyun,kenarları keskin eşyalarınıza koruyucu sünger takın , merdiveniniz varsa kapı taktırın, yürütecide önermiyoruz.

Diş çıkarma

Henüz diş çıkarmamış ise bu ay ilk dişini çıkartabilir.Çıkarmazsada endişe etmeyen kimi çocuk 10 aylıkkende çıkarabiliyor.Fakat bu durum 12,13 ve hatta 14 aylığa kadar uzayabiliyor.Bu birazda genetik olabiliyor.

7 Aylık bebekteki sosyal,zihinsel ve fiziksel değişimler

*Etrafındaki yabancı kişileri ayırt edebilir,

*Anneye olan bağımlılığı artar,

bebekteki keşfetme duygusu

bebekteki keşfetme duygusu

*İsteklerini net bir şekilde ifade eder,

*Keşfetme ve merak etme duygusu artmıştır,

*Muhtemelen çıkmadıysa ilk dişi çıkmaktadır,

*Taklit etmeyi sever,

*Onunla “ce e , bövv” gibi oyun oynayarak güldürebilirsiniz,

*Hayvanların çıkardığı sesleri çıkararak onun öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz,

*Kendini rahatlıkla çevirebilir,

*Emeklemeye başlayabilir,

*Desteksiz oturabilir,

7 aylık aşı takvimi

Bu ay bir aşısı bulunmamaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın