8 Aylık bebek gelişimi

ay ay bebek gelişimi

ay ay bebek gelişimi

Bebeğiniz her geçen gün daha da büyüyor ve yapabildiklerine yeni birşeyler ekliyor.Ayakta tutulduğunda bir müddet direniyor.Bir kraker parçasını kendi başına yiyor olmalı.Başkası tarafından yardım almadan kendi boyundaki bir kanepeye tutunup kalkmaya çalışır.Artık desteksiz tamamiyle oturur.

Artık meraklı ve keşfedici bir bebeğiniz var.Büyüdükçe keşfetme ve merakı artıyor.Etraftakı herşeyi inceler,vurur,atar ve döker.Başkaları ile oynamaya başlar.Artık ne istediğini bilir ve hedefe kitlenir.Hedefine ulaşamadığında ise sinirlenir ve tepkisini ağlayarak veya bağırarak gösterir.Kişiliği günden güne değişir.Anneye olan ilgisi gittikçe artar ve hatta göz önünden ayrılmasın ister.Artık taklit yeteneği gelişir anne,baba ve kardeşin yaptıklarını taklit etmeye başlar.Yaşamasını öğrenmeye başlar.

Aynı zamanda bebeğiniz sürekli gördüğü kişileri tanır.Bir fotoğrafta veya aynada sizi veya kendini gördüğünde mutlu olur ve sevinir.

Uyku saatleri ise ilk aylara nazaran biraz daha azalabilir.Günde 2 kez uyku yeterli gelebilir.Kendi yatağında uykuya dalmasını öğretin ve çok zorda kalmadıkça oradan almayın.

Emeklemesi hızlanır ve daha rahat hareket eder.Fakat emeklemesede endişe etmeyin.Her bebeğin kas ve iskelet yapısı aynı değildir.Aynı zamanda her bebek aynı oranda yürümeye meraklı değildir.Yardımsız kendini yukarı  doğru çekerek ayağa kalkabilir.Oyuncağını eliyle tutarak inceler.Yeri tanıması için bu dönem çocukların yere çıplak ayakla basılması önerilir.Giden bir kişinin arkasından bay bay gibi basit kelimeleri öğretebilirsiniz.

8 Aylık bebekteki sosyal , zihinsel ve fiziksel değişimler

*Tamamiyle desteksiz oturabilir,

8 Aylık bebek gelişimi

8 Aylık bebek gelişimi

*Kendi boyundaki kanepelerden kendini yukarı doğru çeker ve ayağa kalkmaya çalışır,

*Emeklemesi hızlanır ,emeklemiyorsada endişe etmeyiniz,

*Etrafındaki kişileri tanır,

*Taklit yeteneği gelişir,

*Dişleri çıkmaya başlamıştır,

*Anneye olan bağımlılığı artar ve kaybetme korkusu oluşur,

*Kollarından tutarak ayak üstünde bir müddet durabilir,

8 Aylık aşı takvimi

Bu ay bir aşısı bulunmamaktadır.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın