‘Almanya istese bunu yapabilirdi’

Duma Uluslararası Komitesi Başkanı Aleksey Puşkov, Almanya’nın istediği takdirde Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımları kaldırma girişiminde bulunabileceğini bildirdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Berlin’in Moskova’ya yaklaşmak istediği ancak uygulanan yaptırımları henüz kaldıramadığı konusunda yaptığı açıklamasını yorumlayan Puşkov,” Merkel eğer yaptırımların kaldırılması için girişimlerde bulunsaydı AB ülkelerinin yarısı Merkel’i desteklerdi. Zannedersem siyasi istek yok. Çünkü Batı hala Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki tutumundan vazgeçeceğini ve her türlü insan haklarını ihlal eden Kiev rejimine yol vereceğini düşünüyor” dedi.

Avrupalı birçok ülkenin yaptırımlardan zarar gördükleri için yaptırımlara karşı şüpheci davrandıklarını kaydeden Puşkov, Avusturya, İtalya , Slovakya ve daha birçok ülkenin ta en başından beri çekimser davrandıklarını belirtti.

Puşkov, Batı’nın önde gelen ülkelerinin Ukrayna’ya karşı yaptırım uygulayarak onun Minsk anlaşmasını yerine getirmesini zorlamak yerine, Ukrayna’yı şımartarak bütün sorunun Rusya’nın tutumuna bağlı olduğunu göstermeye çalıştıklarını öne sürdü.

Kaynak : DHA

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın