Almanya’dan ”Türklere vizeyi kaldıralım” kararı !

Aşağı Saksonya Eyaleti, Türklere vizenin kalkması için Meclis kararı aldı. Bu Almanya’da alınan ilk karar oldu.

Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaleti Türklere uygulanan vizenin kalkması için tarihi bir adım attı. Sosyal Demokrat Partisi (SPD) ile Yeşiller Partisi tarafından geçen yıl 15 Temmuz’da meclise verilen “Türklere vize kalksın” önergesini önceki gün  yapılan genel kurulda oy çokluğuyla kabul edildi. Önergeye ana muhalefet partisi Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ile Hür Demokrat Partisi (FDP) de ‘Evet’ dedi.

Aşağı Saksonya Eyaleti SPD ile Yeşiller Partisi’nin kurduğu koalisyon hükümetiyle yönetiliyor. Önergeyi ise Türk kökenli Milletvekili Belit Onay hazırladı. Geçen önerge federal konsey toplantısında ele alınacak. Eyalet başbakanlarından oluşan konsey federal hükümete baskı yapacak.

Onay, şöyle dedi:

“Almanya’da ilk kez bir eyalet Türklere vizenin kalkması için meclis kararı aldı. Bu karar tüm partilerin desteğiyle alındı. Burada CDU’nun ’Evet’ demesi çok önemli.

Çünkü Merkel kendi partisinin de  önergeye ’Evet’ demesini göz ardı edemez ve konuya daha ciddi yaklaşır. Süreci hızlandıracağız. Türkiye’ye vize uygulanması Almanya’nın zararına. Bu işten Türkiye’den çok Almanya kârlı çıkacak.”  Belit Onay, Türkiye’ye vizenin kalması için yasa değişmesi gerektiğini, Federal Konsey’in bu konuda Başbakan Angela Merkel ile görüşeceğini ve pazarlık yapmaya başlayacağını belirtti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın