Arsa ve Arazi Yatırımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Öncelikle arsa ve arazi yatırımlarının, neden önemli olduğu konusuna açıklık getirelim, arsa ve araziler doğru seçimlerle ileriye yönelik yatırımlar olarak düşünülmelidir, bunun altın veya döviz alıp bir kenarda saklamanın değişik bir formu olarak düşünmek yanlış olmaz, tabi ki bu durumu etkileyen bir çok dinamik faktör olduğunu göz ardı etmemek gerekir…

Arsa alımlarında bölgenin, nüfusu, sanayisi, gelişim oranı, yatırım potansiyeli, bağlı olduğu belediyenin çalışma politikası gibi birçok faktör, bir arsanın ilerleyen süreçte ne kadar değer kazanacağı hakkında bilgi veren önemli ipuçları olarak gösterilebilir. Bunun yanı sıra arsanın prim yapmasının bağlı olduğu bir kaç durum var, bunlara da değinelim. Toplam nüfusun artması, kentleşme oranının yükselmesi, arazinin arsaya dönüşüm süreci ve imar uygulamaları gibi birçok konu arsanın prim yapmasında etkilidir.

Günümüzde İstanbul gibi büyük bir şehirde arsa alım satımı yapmak, gerçekten uzmanlık gerektiren bir konu, Arnavutköy, Gebze, Silivri arasında yer alan arsalar (yakın zamanda büyük bir artış yaşandı), Gürpınar, Kemerburgaz gibi yerleşim yerlerindeki arsaların bir önceki seneye göre fiyat kıyaslandırmaları burada arsa sahibi olanların yaklaşık olarak %30 ila %50 arasında prim yapmalarına neden olmuştur. Bu yüzden büyük illerde yapılan arsa alım satımları önem arz etmektedir. Arsa alım satımlarında uzman kişilerden alınabilecek her bilgiden faydalanılmalı ve sıkı bir takip sonrası karar verilmelidir.

Arsa alım satımları ile ilgili birçok gelişmeyi bu anlamda sitemiz üzerinden takip edebilir, sitemiz üzerinden ücretsiz ilan vererek birçok büyük ilde arsa alım satımları hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Sahibinden satılık arsalara birebir ilanlarımız aracılığı ile ulaşabileceğiniz gibi, arsa satım işlemlerinizi sitemiz üzerinden ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın