Barzani: ”Kobani düşmediyse, Erdoğan’ın payı büyük”

Kuzey Irak Kürt Yönetimi Başbakanı Barzani, Taraf yazarı Amberin Zaman’ın sorularını yanıtladı..

Taraf yazarı, Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ile bir röportaj yaptı. Özellikle Kürtlerin IŞİD’le mücadelesinde Türkiye’nin onları yalnız bıraktığını ve hiçbir yardım yapmadığını ima eden sorular soran Amberin Zaman’a en doğru cevaplar yine Barzani’nin kendisinden geldi: Kobani düşmediyse bunda Erdoğan’ın, Davutoğlu’nun payı büyük..

İşte röportajdaki o bölümler:

“TÜRKİYE KÜRTLERE ÇOK YARDIM ETTİ”

Türkler (IŞİD’e karşı)  neden bir şey yapmadılar?

Hiçbir şey yapmadıkları doğru değil. Türkiye ilk günlerde bizlere kamyon dolusu mermi, havan topu yolladı. Kara yoluyla gönderdiler. Ardından da askerî giysiler, botlar vesaire. Tabii zaman aldı gelmeleri. Ve Türklerin kendileri de yeterince hızlı davranmadıklarını itiraf ettiler sonradan ama daha önce sıraladığım engelleyici faktörler vardı. Şu anda bildiğiniz gibi Türkiye mülteciler konusunda bizlere büyük destek veriyor. [AFAD’ın Dohuk’ta yönettiği] kamplar var. Türkiye IKBY’ye nakdî yardımda bulundu. Geçtiğimiz yıl yarım milyar dolar verdi. Bir yarım milyar dolar daha yolda. Yakında elimize geçer. Ve tabii petrolümüzü Türkiye üzerinden ihraç ediyoruz. Bu çok ama çok önemli. Ancak son zamanların en kapsamlı ve görünür jesti Kobane’de gerçekleşti. Peşmergelerimiz Türkiye üzerinden Kobane’ye geçti.

KOBANİ DÜŞMEDİYSE ERDOĞAN’IN PAYI VAR

Ama bizim aldığımız duyumlara göre özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan bu talebinize direndi. Eğer ABD bastırmasaydı olmayacaktı.

Elbette Sayın Erdoğan’ı ikna etmemiz gerekti. Telefonda epey konuştuk. Ama siz neticeye bakınız. Önemli olan netice. Düşünsenize peşmergelerimiz askerî üniformalarıyla, Kürdistan bayraklarıyla ta Zaho’dan Kobane’ye kadar Türkiye toprakları üzerinden geçiş yaptılar. Bu siyasi açıdan son derece hassas bir olaydı. Bunun ehemmiyeti gözardı edemeyiz. Eğer Kobane kurtulduysa bunda Sayın Cumhurbaşkanı’nın ve Sayın Başbakan’ın da mutlak payları var. Amerika’nın da ve tabii ki kahramanca direnen Kürtlerin de.

NETİCEYE BAKALIM

Peşmergeler Urfa da bazı sıkıntılar yaşamış. Türk askerleri fazla misafirperver davranmamışlar.

Doğru, bazı sıkıntılar yaşandı. Başımız ağrıdı. Peşmergelerin rotasyonunda da bazı pürüzler yaşandı ama bunlar geçelim. Neticeye bakalım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın