Bebeği sütten kesmenin yolları ve zamanı

ÇOCUKLARI MEMEDEN KESMEK İÇİN BİR YAŞ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Birçok uzmanın üzerinde görüş birliğine vardığı nokta, bebeklerin 1 yaşında sütten / memeden kesilmesi konusudur. Bebeklerin memeden kesilmesi için 1 yaşın önemli bir zaman olduğu vurgulanmaktadır. Tabi bunun böyle olmasında çoğu faktör vardır.

1 yaş çocuğu memeden kesmek için neden önemlidir?

1. Anne sütü 1 yaşından sonra çok hayati bir besin kaynığı değildir. Bebeklerin beslenmesi belli bir gelişim düzeyini izler. İlk altı aya kadar anne sütü, sonrasında bir yaşına kadar anne sütüyle beraber bebeğin düzeyine makul katı gıdalar verilir. 1 yaşından itibaren ise artık anne sütü çocuk için önemini kaybetmektedir. Dolayısıyla çocuğu / bebeği memeden ya da sütten kesmek için 1 yaş doğru bir zamandır.
Anne sütünün önemi bebeğin gelişim düzeyine göre ayarlanmıştır. 1 yaşından itibaren anne sütünün çocuk için önemi çok azalır. Çünkü artık bu dönemdeki bir çocuk için anne sütü çocuğun gereksinimlerini karşılamaktan uzaktır. Hatta gelişimini engelleyici nitelikte olabilir. Çocukların bu dönemden itibaren değişik türlerde gıdaları almaya ihtiyacı vardır. Anne sütü bu anlamda onun gelişim düzeyi için yetersiz kalacaktır.

2. Çocuğu memeden kesmek için 1 yaş diğer açılardan da önemlidir. Çocuk artık bu dönemle beraber daha bağımsız olmuştur ve yürümeye başlamıştır. Uzmanlar bu dönemdeki bir çocuğu sütten kesmenin daha basit olduğunu belirtmektedirler. Zira, anneye bağımlılığı azalmıştır. Dolayısıyla çocuk diğer şeylerle de meşgul olacağı için memeye olan dikkati azalmıştır. Bazı anneler bebeği daha uzun süre emzirme eğilimi göstermiştirler. Bu yanlış bir uygulamadır. Bu hem cocuk hem de anne için problem doğurabilir. Çünkü cocuk için önemli olan bu dönemden itibaren kendisi için gerekli olan katı besinleri almaktır. Bunlardan mahrum kalıp, meme emmeye devam ederse gelişimleri zayıf kalacaktır. Dolayısıyla anneler bu hususta bilinçli davranmalıdırlar.

bebekleri sütten nasıl kesebiliriz

bebekleri sütten nasıl kesebiliriz

3. Çocuğu 1 yaşında memeden kesmenin bir diğer sebebi ise, bu yaştan itibaren yapılan emzirmelerde bebeklerde diş rahatsızlıkları da görülebilmektedir. Bunların başında diş çürükleri gelir. Diş doktorleri dolayısıyla bebeklerın bu dönemden itibaren emzirilmelerinin çocuk için makul olmayacağını belirtmektedirler.

4. Bu arada halen meme emmeye devam etmek bebeğin anneye olan bağımlılığı daha da artırabilir. Bu da bebeğin bireysel ve bağımsız gelişimi için problem yaratabilir. Diğer yandan onun sosyal gelişimi için de problemler doğurabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın