Bebeğinizin yeterince emdiğini nasıl anlarız?

Özellikle yeni anne olmuş ve ilk kez cocuk emziren anneleri düşündüren konulardan birisi de bebeğinin yeteri kadar süt alıp almadığı yani yeteri kadar beslenip beslenmediği konusudur. Bu aslında normal bir endişedir. Özellikle ilk kez anne olan bir kişi bunu tecrübeyle daha iyi anlayacaktır.
Fakat diğer taraftan bir bebeğin yeteri kadar emzirilip emzirilmediğini anlamak için onun bazı davranışlarına dikkat edilmelidir. Bazı davranışlar vardır ki cocuk anneden yeteri kadar emmiştir ve karnı toktur.
Yeterince emen, beslenen bir cocuk gün içinde ortalama olarak 6-7 defa altını ıslatır. Bu bebeğin anneden alması gereken süt miktarını aldığını gösteren gösteren bir göstergedir. Yani cocuk karnını doyuruyordur. Yeterince beslenemeyen bir bebeğin dışarı atacak bir sıvı veya katı dışıksı daha az olur. Yani daha az altına yapar.
Yeterince beslenen bir bebeğin keyfi yerindedir. Kendini huzurlu ve mutlu hisseder. Huzursuzlukları pek görünmez. Yatağına uzattığınız zaman kendiliğinden sessiz sedasız durur. Kendi kendine hareketler yapar, bir o yana bir bu yana dönmeye çalışır.

emzirme dönemi

emzirme dönemi

Yeterince beslenen bir bebeğin kilo alımı da söz konusudur. Sürekli olarak beli bir oranda kilo almasa da yine de kilo alıyordur. Bu az ya da çok olabilir fakat kilo alıyordur.
Ayrıca meme emen bir cocuk karnı tok olduğu zaman yeniden meme emmek istemez. Bebeği emzirmek istediğiniz zaman başını memeden uzaklaştırmaya çalışır. Yeterince emen bir cocuk, karnı tam anlamıyla doymayan ya da aç olan çocuklara göre ev ortamında daha sakin olur. Ağlama, mızmızlanma, huzursuzlanma gibi durumları olmaz. Tabi şayet bebeğin herhangi bir diğer problemi yoksa….

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın