Bebek Emzirme Sorunları Nelerdir?

1. Memelerden aşırı süt gelmesi:

Zaman zaman memelerden aşırı süt gelir. Memelerde ağrıya ve şişkinliğe yol açacak derecede süt birikmesi olur. Bu biriken süt adeta memelerden fışkırır. Bu halinde memelerde biriken sütü azaltmak, ağrı ve şişkinliği hafifletmek için bebeğinizi sık sAralıklarda fakat kısa sürelerle emzirin.
Emzirmeden önce süt pompası da kullanabilmeniz mümkün. Her iki memenizi de eşit oranda kullanmaya dikkat edin. Biriyle az diğeriyle çok emzirmeyin. Bunun yanısıra bebeğinizin memenizi iyi emdiğinden emin olun. Bu önelemlere rğamen memelerinizde ağrı olursa bebeğinizin doğru emdiğinden emin olun. Bu arada memelerinizi rahatlatmak için sıcak bir duş almak iyi gelebilir. Diğer taraftan emzirmeden önce dinlenmiş olmanız da yararlı olacaktır.

2. Memelerde ağrı ve acı hissi:

Özellikle cildi titiz annelerde memelerde ağrılar ve acılar görülebilir. Bunun için memenizi tahriş etmeyecek ya da rahatsız etmeyecek şeyleri kullanın ve meme başlarınızı temiz tutun. Memenizi yıkarken sabun v.b maddeler kullanmayın, yalnızca su kullanın. Temizlik için doğal şeyleri kullanın. Emzirme sırasındaki ağrı ve sızı bebeğinizin yanlış emmesinden de kaynaklanıyor olabilir. Doğru yöntemle emmesine yardımcı olun. Bebeği emzirirken duruş pozisyonunuzu da değiştirmeye çalışın. Yani sürekli aynı pozisyonda durmayın. Böylelikle bebeğiniz de sürekli aynı yere baskı yaparak meme emmemiş olur. Yine emzirmeden önce psikolojik olarak kendinizi rahat hissetmeniz iyi olacaktır. Böylelikle cocuk de sütünüzü daha rahat emecektir.

3. Memelerde tahriş:

Çoğunlukla bebeğin yanlış emmesinden kaynaklı olmak suretiyle meme uçlarında tahrişler ve yaralar oluşabilir. Onun için doğru teknikle emmesini sağlamak gerekir. Diğer yandan acılarınız olursa meme başlığı da kullanabilmeniz mümkün.

4. Meme uçlarınızın kısa ya da uzun olması da emme açısından bir problem doğurabilir.

Bu problem da yine doğru emme tekniğiyle aşılabilecek bir problemdir. Çünkü bu problemler genellikle doğumdan kaynaklanan bir problem değildir. Gerekirse hekiminize danışabilir ondan bilgi alabilirsiniz.

5. Süt kanallarının tıkanması:

Bazı durumlarda süt kanalları tıkanır. Bu da bir müddet sonra memede iltihaplanmaya neden olabilir. Bunu önlemek için bebeği emzirirken tıkalı olan memenizdeki sütü sonuna kadar emerek boşaltmasını sağlamalısınız. Emzirme sonrası meme başınızda süt kalmasın. Bunu temiz bir bezle silin ki meme başında kalan süt kuruyup meme kanalını tıkamasın.

emzirme sorunları

emzirme sorunları

6. Memede iltihap oluşması:

Bu da bebeğini yeni emzirmeye başlamış annede görülebilecek ciddi sorunlardan biridir. Memede süt kalması ve emme sırasında memede oluşan tahrişlerden ötürü iltihap oluşabilir. Tahrişler olan yerlerde zaman içinde mikrop üreyebilir ve bu da iltihaba yol açar. Ayrıca annenin vücut direncinin zayıf olması da iltihap oluşumunu kolaylaştırır. İltihaplanma sonucu memede sertlik, kızarıklık, şiddetli ağrı, yüksek ateş ve genel bir üşüme hali olabilir. Bu durumda netlikle hekiminizi aramanız gerekir. Doktorunuza görünerek önereceği tedavi biçimini ve ilaçları kullanmalısınız. Eğer ağrı ve acılarınız fazla ise ve bu da emzirmeye engel teşkil ediyorsa bir süt pompası sayesinde sütünüzü bir şişeye boşaltabilirsiniz. Boşalttığınız bu sütü bebeğinize süt bozulmadan vermeniz gerektiğini unutmayın. Sütü saklamanız gerek görülürse, buzdolabı koşullarında saklayın. Memede oluşan iltihabı zamanında tedavi ettirmezseniz apseye neden olabilir. Meme apse olmuşsa bebeği emzirmemek daha doğrudur. Süt pompasıyla sütü yine bir şişeye boşaltabilir, bebeği şişeden besleyebilirsiniz. Bu besleme biberonla, ufak plastik bardakla ya da ufak çay kaşığı sayesinde olabilir.

7. Bebeğin meme emmemesi:

Bebekler bazen meme emmeyi reddederler. Bunun bir takım nedenleri olabilir. Emme eylemini yapamayacak kadar güçsüz olabilir. Anne sütü dışında besinler verilmesi de bebeğin memeyi reddetmesine neden olabilir. Ayrıca bebeğin bir rahatsızlığının olması da muhtemeldir. Eğer doğumdan hemen sonra ve bir süre biberonla beslendiyse meme emmeyi reddedebilir. Bu durumu aşmak için hekiminize danışabilirsiniz. Bir süre sütünü pompayla bir şişeye boşaltıp öyle verebilirsiniz. Bu arada yine emzirmeye gayret edin. Bebeğin emzirmeyi bir müddet sonra yeniden kabul etmesi muhtemeldir. Kendi sütünüz dışında diğer bir besin vermeyin ki sizin sütünüze yeniden alışsın. ( Bebeğinizi Yeterince Emzirdiğinizi Nasıl Anlarsınız? )

8. Kendini gergin hissetme:

Birçok kadın bebeğini ilk emzireceği zaman içinde kendini gergin hissedebilir. Bu aslında olağan bir durumdur. Çünkü annenin ilk başlarda bazı tedirginlikleri vardır. Acaba bebeği iyi emzirebilecek miyim, bebeği doyurabilecek miyim, emzirirken bir şey olacak mı v.b. soruları kendilerine sorabilirler. Ayrıca emzirmeye başlama bir kadın için ilk zaman içinde çok yeni bir şey olabilir. Bu ilk çocuğuysa ilk emzirme kendisi için garip gelebilir ve belki bunu yadırgayabilir. Bu da annede bir gerginlik oluşmasına neden olabilir. Bunun için emzirmeden önce biraz rahatlamak, cocuk için hoş şeyler düşünmek, kendini psikolojik olarak hazırlamak gerginliğin azalmasına yardımcı olabilir. Çünkü gerginlik annenin süt üretmesini de olumsuz etkileyebilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın