Bebeklerde burun tıkanıklığının nedeni

Bebeklerde burun tıkanıklığı bebeğin burnunda mukus oluştuğunda ya da burun içindeki dokularda şişlik olduğunda oluşur. Yeni doğan bir cocukta burun tıkanıklığı oluştuğunda cocuk homurdanma biçiminde ses çıkarabilir. Bazen cocuk burun tıkanıklığından ötürü hapşırabilir ve bu da bebeğin burun içinin temizlenmesine yardım eder.

Eğer bebeğinizde burun tıkanıklığı oluşursa bebeğiniz solunumunu ağzından yapabilir. Bu durumda bebeği beslemek daha zor olabilir. Nadir vakalarda ise burun tıkanıklığı cocukta solunum problemlerina neden olabilir. Genelde burun tıkanıklığı bir hafta içinde kendiliğinden geçer.

Aşırı kuru havalar bebeğin titiz olan burun içini olumsuz etkileyerek kurumasına yol açabilir. Bundan ötürü burun içindeki kan damarları çatlayabilir ya da kanayabilir. Eğer bebeğinizin burnunda herhangi bir yaralanma yoksa ama kanama varsa bunun sebebi burun içindeki kuruluk olabilir. Bu burun kuruluğu bebeğin daha basit soğuk almasına neden olabilir.

bebeklerden burun tıkanıklığı

bebeklerden burun tıkanıklığı

Burun kuruluğu genellikle soğuk kış aylarında daha da kötüleşir. Çünkü dışarıdaki soğuk havadan ötürü ev içinin ısıtılması evdeki havanın kurumasına yol açar. Bu da cocuktaki burun kuruluğunu daha da kötüleştirebilir.

Bebeklerde burun tıkanıklığının nedenleri nedir?

Bebeklerde genellikle burun tıkanıklığına aşağıdaki faktörler yol açar:

Havanın kuru olması
Toz, sigara dumanı ve parfüm gibi bebeğin burnunun tahriş edebilecek şeyler
Nezle gibi viral bir hastalık

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl giderilir?

Bebeğinizde burun tıkanıklığı ya da kuruluğu oluşursa aşağıdaki çözümleri uygulayarak çözüm bulmaya çalışabilirsiniz. Eğer bebeğiniz solunum yapmakta ya da beslenmekte zorluk yaşıyorsa herhangi bir enfeksiyon riskine karşı ilk olarak durumu bebeğinizin doktoruyla görüşün. Ya da burun tıkanıklığına yol açan diğer bir neden de olabilir. Hekim denetimi ve yapacağı testle bunun sebebi anlaşılır.

Bebeğinizin burnuna tuzlu su solüsyonu uygulayın. Bunun için bebeğinizin burun içine uygulayabileceğiniz bir tuzlu su solüsyonu satın alabilirsiniz. Tuzlu su solüsyonunu uygulamak için bebeğinizi sırt üstü yatırın. Omuzlarının altına yuvarlatılmış bir havlu ya da battaniye koyun. Burun içine 2-3 damla tuzlu su solüsyonundan damlatın. Bebeğinizin burnunun boşaltmadan önce 30-60 saniye kadar bekleyin. Daha sonra bebeğinizi yatakta yüzüstü çevirerek durmasını sağlayın.

Bebeğinizin beşiğinin yanına serin nemlendirici bir cihaz koyun. Bu nemlendirici cihaz oda içindeki havayı nemlendirerek bebeğin burun içindeki mukusu gevşetir ve burnunun açılmasına yardım eder. Sonrasında bebeğin burnundaki mukus daha rahat bir bezle dışarı atabilirsiniz. Bebek daha rahat nefes alır. Bebeğinizin burnundaki mukusu temizlemek için bir ampul şırınga da kullanabilmeniz mümkün.

burun tıkanıklığı

burun tıkanıklığı

Uyku öncesinde bebeğe banyo yaptırmak da iyi gelir. Banyodaki buhar bebeğin kuruyan ve dolmuş burun içini açmaya yardım eder. Bebeğin solunumunu rahatlatır.

Hangi durumlarda bebeği doktora göstermek gerekir?

Bebeğinizde şayet aşağıdaki belirtiler de görülmeye başlarsa bebeğinizi doktoruna göstermeniz gerekecektir:
Ateş,
Döküntü,
Burun tıkanıklığı 2 haftadan daha uzun sürerse,
Burun tıkanıklığının yanısıra alın, burun, göz ya da yanak taraflarında şişkinlik oluşursa, Bebeğin hızlı hızlı solunum yapması ya da sonlumda zorlanması,
Bebeğin beslenmekte zorlanması ya da beslenmek istememesi,
Bebeğin aşırı mızmız ve huzursuz görünmesi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın