Borsa İstanbul’da ilginç kavga !

Borsa İstanbul, New York Stock Exchange gibi görüntü verebilecek bir salon için kolları sıvadı.

New York Stock Exchange’in (NYSE) tüm dünyaya, yükselişlerde sevinçli, çöküşlerde kaygılı pozlar verdiren salonundan esinlenen Borsa İstanbul’un yeni işlem salonu daha açılmadan tartışmaları beraberinde getirdi.

Borsa İstanbul’un ‘dünyaya açılan yüzü’ olarak tanıtılan yeni salon ile hem işlem yapılan terminal sayısı azaldı hem de terminal başına alınan ücretler artırıldı. Aracı kurumlar Borsa yönetiminin özel bölümleri çok yüksek fiyatla satmaya çalışmasına tepki gösterdi. Satışa çıkan terminallerin büyük bölümüne de alıcı çıkmadı.

23 terminal boşta

Yeni işlem salonu 3 bölümden oluşuyor. Yeni işlem salonu görüntü alınacak ve dünyaya açılan yüz olarak tasarlanan 5 bölümden oluşan pit alanı, tek kişilik odalar ve diğerlerine göre daha uygun fiyata satılan toplu oturum alanı olmak üzere 3 ayrı bölümden oluşuyor.

Yeni seans salonundaki her birinde 10 kişilik oturma yeri olan 5 ayrı pit alanı ihaleye çıkarıldı. İhaleler sonucunda tam bir pit alanı satın alan aracı kurum çıkmadı. İş Yatırım, Ak Yatırım, İntegral Menkul, Tacirler Yatırım ve Meksa Yatırım yarı pit alanı ihalesini kazandı. Yapı Kredi Yatırım ve Burgan Yatırım 2’şer, Yatırım Finansman ve Gedik Yatırım 1’er tekli oda alırken, böylece satışa çıkartılan 13 odadan sadece 6’sı satılmış oldu. Toplu oturum alanlarında ise 30 aracı kurum 47 terminal kullanım hakkını kazandı. Bu arada yapılan 3 ihale sonrasında yeni seans salonunda tahsisi yapılmayan pit alanları için tekrar ihale yapıldı ve 8 kurum pit alanından 9 adet tekli terminal aldı. 23 terminal henüz boşta. Pit alanının ışıklandırması, tavanlarının basıklığı eleştiri aldı. Pit alanına geçilmesi ile salonda da önemli bir yer darlığı ortaya çıktı. Pit’in dışında kalan toplu oturma alanlarının yeri daraltıldı. Bu da broker’ların tepkisini çekti.

Pit’de aylık kira 40 bin TL artı KDV

Pit alanını satın alan kurumlar burada kendi reklam ve banner’larını yayımlayabilecekler, televizyon yayınları ile çekimlerde de burası görülecek. Aracılar, Borsa İstanbul’un ‘sınıf farkı’ yarattığı eleştirisi de yapıyor. Öte yandan faal 85 aracı kurumun yaklaşık yarısı yeni salonda yer almamış oldu. Pit alanlarının tanesi aylık 40 bin TL + KDV’den ihaleye çıkarken, yarım pit alanlarının ise 20 bin -27 bin TL + KDV fiyat aralığından satıldığı öğrenildi. Tekli odaların 4 bin 500 TL + KDV minimum fiyatla satıldığı ihalede toplum oturum alanlarında ise terminal başına 1.500TL+ KDV minimum fiyatla ihaleye çıkıldı. Bir aracı kurum yetkilisi, “Reklam yapmak isteyen buyursun gitsin. Aracı kurumların gelirleri belli. Böyle bir gideri kaldıramayacak şirketler ihaleden uzak durdu” yorumu yaptı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın