Çağdaş Gazeteciler Derneği’nden Dha’ya 3 Ödül

ÇAĞDAŞ Gazeteciler Derneği (ÇGD) 2014 yılının başarılı gazetecileri ödülleri sahiplerini buldu. Yılın Haber Ödülü’nü Doğan Haber Ajansı Tunceli Muhabiri Ferit Demir, Yılın Fotoğraf Ödülü’nü Doğan Haber Ajansı Muhabiri Ümit Kozan,…

ÇAĞDAŞ Gazeteciler Derneği (ÇGD) 2014 yılının başarılı gazetecileri ödülleri sahiplerini buldu. Yılın Haber Ödülü’nü Doğan Haber Ajansı Tunceli Muhabiri Ferit Demir, Yılın Fotoğraf Ödülü’nü Doğan Haber Ajansı Muhabiri Ümit Kozan, Yerel Basın dalında birincilik ödülünü ise Doğan Haber Ajansı Batman Temsilcisi Arif Aslan aldı. Rafet Genç Haber Ödülü’nü ise Hürriyet Gazetesi’nden Nurettin Kurt, ‘Türk Hava Kurumu’nda Yolsuzluk’ haberiyle aldı.

ÇAĞDAŞ Gazeteciler Derneği (ÇGD), Yılın Başarılı Gazetecileri-2014 Ödül Töreni Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlendi. Ödül törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katıldı. Posta Gazetesi’nde yayınlanan, ‘Vicdan Meselesi’ ve Evrensel Gazetesi’nde yayınlanan ‘Toki Zengine Çalşıyor’ başlıklı haberleri ile Yılın Haber Ödülü’ne layık görülen Doğan Haber Ajansı Tunceli Muhabiri Ferit Demir’e ödülünü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan aldı.

Kılıçdaroğlu, “Bir grup kendi düşüncesini savunuyor, bağımsız gazetecilik yapıyor. Bir grup daha var, o da havuz medyası var. Havuz medyasının parası pulu var. Hatta kamu bankasına bana 2 milyon dolar gönder diyen gazete patronu var. Bizim bir arkadaşımız ‘o gazetelere el koyacağız’ dedi. Hayır o gazetelere el koymaya gerek yok. Yalnızca hortumu keseceğiz. Onları zaten okuyan yok yaşayamazlar. Görünmeyen ajanslar var. Manşetler aynı, haberler, fotoğraflar aynı. Türkiye’de bağımsız haber yapan, doğru haber yapan gazeteciler de var ama cezalandırılıyor. Bu kilşilerden biri de Ferit Demir, Ferit bey benim hemşerim. yaptığı bu haberin ardından eşi işiyle cezalandırıldı. (Demir’in haberin ardından eşi çalıştığı kamu kurumundan başka bir yere gönderildi) Umarım gazeteciler Türkiye’de özgürce haberlerini yapar ve yalan medyasından kurtuluruz. Sizler kaleminizi satmadığınız sürece bu ülkede çok şeyi değiştireceğiz, aydınlık bir Türkiye yaratacağız” dedi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay da törende yaptığı konuşmada, “Ülkemizde basın ve ifade özgürlüğü ayaklar altında. İfade özgürlüğünde afrika ülkelerinin gerisindeyiz. Gazetecilere karşı dava açma konusunda Cumhurbaşkanımız rekor üzerine rekor kırıyor. Halkın hakkı için görev yapan gazeteciler, meydanlarda polis şiddetine uğruyor. Bu iktidar döneminde medya adeta devletleştirildi, KİT haline getirildi. Bağımsız gazeteciler yerine sırtını iktidara dayayan ‘Saray gazetecilerinin sayısı her geçen gün artıyor. Yaşasın, basın ve ifade özgürlüğü” diye konuştu.

YILIN FOTOĞRAF ÖDÜLÜ

Yılın Fotoğraf Ödülü’nü ise Doğan Haber Ajansı Ankara Muhabiri Ümit Kozan, ‘Başbakan Sevinci’ fotoğrafıyla aldı Ümit Kozan’a ödülünü Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel verdi. IŞİD tarafından alıkonulan Musul Başkonsolosu ve 48 çalışanı serbest bırakılmasının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından Ankara Esenboğa Havaalanında karşılandı. Karşılamada, Doğan Haber Ajansı Ankara Bürosu’nda Ümit Kozan’ın Başbakan Davutoğlu’nun rehin diplomatların yakınlarından bir çocuğu severken başından tutup kaldırdığı sırada çektiği fotoğraf sosyal medyada günün en çok konuşulan konusu olmuştu.

ÇAĞDAŞ Gazeteciler Derneği’nin (ÇGD) 2014 Özel Onur Ödülü’nü ise Soma’daki maden faciasında yaralı olarak kurtarıldıktan sonra ambulansta sedyeye yatırılırken, ‘Çizmelerimi çıkarayım mı? Sedye kirlenmesin’ diyen madenci Murat Yalçın ve kendisi son anda faciadan kurtulan ve faciada ölen ağabeyi Nuran Yankın’ın cesedini taşıdığı battaniyeyi, ‘İhtiyacı olan başka biri kullanır’ diyerek Türk Kızılayı’na iade eden Ahmet Yankın şahsında bütün onurlu emekçilere verildi. Yılın Dayanışma Ödülü ise Maltepe Hastanesi taşeron işçilerine verildi.

ÇGD açıklamasında, ödül alan gazeteci ve televizyon programcıları şöyle sıralandı:

Yılın Haber Ödülü: Ferit Demir – DHA – ‘TOKİ Zengine Çalışıyor’

Yılın Fotoğraf Ödülü: Ümit Kozan – DHA – ‘Başbakan Sevinci’

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Ödülü: Uğur Koç – Birgün – ‘Zanlının Telefonundan AKP’li Vekil Aranmış’

Mustafa Ekmekçi Haber Ödülü: Aykut Küçükkaya – Cumhuriyet – ‘Hüseyin Avni Paşa Korusu ve Köşkü Gerçeği’

Rafet Genç Haber Ödülü: Nurettin Kurt – Hürriyet – ‘Türk Hava Kurumunda Yolsuzluk’

Behzat Miser Haber Ödülü: Seda Bugari – Yurt – ‘Suruç’ta Çocukların Kardeşlik Maçı’

İzzet Kezer Fotoğraf Ödülü: Altan Burgucu – Yurt – ‘Enerji Bakanlığı Önünde Eylem Yapan Yatağan İşçilerine Polis Şiddeti’

Karikatür: Musa Kart – Cumhuriyet – ‘2014 yılı çalışmaları’

Röportaj: Ömür Ünver – Milliyet – ‘IŞİD Militanı Türk Çocuk’

Mahmut Tali Öngören Televizyon Program Ödülü: Göksel Göksu – Caner Emre Kınacı – CNN Türk – ‘Ölüm Yolunda Ezidiler’

Televizyon Haber: (Selçuk Altan anısına) Anıl Ergin -Volkan Nakiboğlu – Haber Türk – ‘IŞİD’den Kaçan Ezidiler’

Televizyon Programı: Cüneyt Özdemir – Kenan Taş – KANAL D / 5N 1K Programı – ‘Gazze’ ve ‘Maden’ bölümlerine

Televizyon Belgesel: Mete Çubukçu – NTV / Pasaport Programı – ‘Sınırda Savaş’

İnternet Medyası: Çağıl M. KAsapoğlu – BBC Türkçe – ‘Kobani Sınırında İzlenimler’

Yerel Basın: Arif Arslan – DHA – Batman – Çağdaş ‘Ekmek Kuyruğu’

Rabia Deniz -Bursa Hakimiyet – ‘Cahil Kal Dilara!’

Saniye Doğukan – Anayurt – ‘Eğirdir Gölünden İmdat Çağrısı’

Hüsnüye Karakoyun – Tunceli Emek – ‘Uyanmak İstiyorum Bu Kabustan’

Yerel Televizyon : Kübra Ulutaş – Bursa Line TV – ‘Ölmekte Zor’

Yusuf Yavuz – Pelin GEL Ağan VTV – Antalya – ‘İki Ağaç İçin belgesel programı’

Çağdaş Gazeteciler Derneği Dayanışma Ödülü: Direnişteki Maltepe Hastanesi taşeron işçilerine.

FOTOĞRAFLI

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın