Çocuklarda orta kulak iltihabı nedir?

Orta kulak iltihabı çocuklarda görülebilecek rahatsızlıklardan birisidir. Hastalığın kalıtsal boyutları olabilir. Genelde geçirilen bir soğuk algınlığı rahatsızlığından sonra ortaya çıkar.
Orta kulak iltihabında burun arkası ile kulak arasındaki yol, geçirilen bir soğuk algınlığından ötürü kapanır ve orta kulak hava alamaz. Sonrasında bakteriler buraya yerleşmeye başlar ve mikrop kapar. Sonuçta orta kulak iltihabı yaşanır. Orta kulak iltihabı genellikle kış aylarında görülen bir rahatsızlıktır.

Orta kulak iltihabının belirtileri genellikle şunlardır?

Orta kulak iltihabında cocukta kulak ağrısı, kulakta zonklama, kendini huzursuz ve rahatsız hissetme, mide bulantısı, kusma, işitme kaybı, iştahsızlık görülür. Orta kulak iltihabı çocuklarda ateş görülmesine de yol açar. Bebek ağrısını ağlayarak ve kulağını ovuşturarak belli eder. Tedavi edilmeyen durumlarda ise kulak zarı patlayabilir.

Orta kulak iltihabının nedenleri nelerdir?

kulak iltihabı

kulak iltihabı

Orta kulak iltihabına genellikle çeşitli bakteri ve virüsler yol açar. Kimi zaman alerjik durumlar da orta kulak iltihabına neden olabilir. Diğer yandan geçirdikleri gribal bir üst solunum yolları hastalığı ve sırt üstü yatarken beslenmeleri de orta kulak iltihabına neden olabilir.

Orta kulak iltihabının tedavisi nasıldır?

Ort

.a kulak iltihabının tedavisi ortalama 7-10 gün arasında sürer. Ani olarak ortaya çıkabilir. Tedaviyle düzelir. Bakteriyel bir rahatsızlık olduğu için antibiyotik tedavisi uygulanır. Ayrıca hastalığı tedavi etmek için kulak damlası da doktor tarafından tavsiye edilebilir. Hekim tarafından ilaveten ağrıyı dindirmek için ağrı kesici tavsiye edilir. Çocukta sıklıkla orta kulak iltihabı durumu yaşanıyorsa çocuğa alerji tedavisi de uygulanır. Bazen bu tedaviler fayda getirmez ise çocuğa ufak bir cerrahi müdahale de yapılabilir.
Orta kulak iltihabından korunma konusu ile ilgili; bebeğin kesinlikle ilk 6 ay anne sütüyle beslenmesi çok önemlidir. Orta kulak iltihabı rahatsızlığını geçiren çocuk olabildiğince iyi dinlenmeli, tıbbi bakımı iyi yapılmalıdır. Bebeğin olduğu ortamda sigara içilmemeli ve sigara içilen yerlere bebeği sokmamalıdır.
Ayrıca bebeğin soğuk almamasına ve kulağına su kaçmamasına dikkat etmelidir. Özellikle soğuk havalarda bebeğin başı ve kulakları sıcak tutulmalıdır. Eğer soğuk algınlığı var ise ve burnu tıkalıysa burun açıcı sprey de uygulanır. Tabi bebeğe ya da çocuğa bu hususta yapılacak birçok tıbbi tedavi, ilaç alımı v.b. doktor denetimi ve tavsiyesi ile olması gereklidir.
Orta kulak iltihabı geçiren bebeklerde işitme kaybı, zatürre, menenjit, yüz felci gibi vakalara da rastlanabilir.
Orta kulak iltihabının belirtilerini görür görmez bebeği doktora göstermek gerekir. Orta kulak iltihabı geçiren çocukta şayet ağrı varsa, sizin seslenmenize cevap vermiyorsa ( işitme kaybı ) ve kulağında akıntı varsa kesinlikle doktora gösterilmelidir. Bu gibi durumlardan şüphe etmeniz bile bebeği doktore göstermeniz için yeterlidir. Çocuktaki ağrı dindirmek için kulağına ılık su kompresi de evde yapılabilir. Kulaktaki bir akıntıya karşı bebeğin kulağının üzerine yatması engellenmelidir.

orta kulak iltihabı

orta kulak iltihabı

Kronik orta kulak iltihabı
Çocuktaki orta kulak iltihabı kronik de olabilir. Geçici olarak nitelendirilen akut orta kulak iltihabı şayet 3 aydan daha uzun sürüyorsa çocukta kronik orta kulak iltihabından söz edilebilir. Ayrıca kronik orta kulak iltihabı durumu yaşayan bebeklerde diğer bebeklere göre daha sık burun-boğaz enfeksiyonları görülür.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın