Hafta hafta gebelikte 24.hafta

Artık bebeğinizin kilo alımı belirginleşmektedir.Bu haftada bebeğiniz yaklaşık 650 gr olmuştur. Boyu ise 30 cm boylarındadır.Bebeğiniz bu haftadan sonra vücudu hızla gelişmektedir.Her hafta ortalama 150 gr kilo almaktadır.Her insanın kendine ait ayak ve parmak izleri olduğu gibi bebeğinizinde kendine ait izleri oluşmuştur.Bebeğinizin yüzü ve vücudu kıllarla doludur.Fakat bu kıllar doğumdan sonra yok olacaktır.

24.hafta gebelik bilgisi

24.hafta gebelik bilgisi

24.Haftada bebeğinizin duyuları gelişmeye başlamıştır.Artık tat alabiliyor,hissedebiliyor ve duyuyordur.O artık sizin konuştuğunuzu hissedebiliyor.

Annede görülen değişimler

Bu haftalarda anne adayları daha duygusaldır.Yaşanılan olaylar dahada etkileyecektir sizi.Bir önceki haftalarda olduğu gibi baldır,göğüs baldır,karın ve kalçalarda çatlaklıklar görülür.Henüz bu çatlaklara çözüm bulunamamıştır.

Göğüs uçlarında sivilceye benzer kabartılar oluşabilir.Bu kabartılar sivilce değildir.Meme uçlarını besleyen yağı salgılar.Kesinlikle bunları yok etmeye çalışmayın.

Bu dönemde tükürük bezlerinin tükürük üretmesi canınızı sıkabilir.Size tek önerimiz şekersiz sakız çiğneyin.Hamilelikte gözlerde kuruluk ve burun tıkanıklığı yaşanabilir.

24. Hafta ile 28.haftalar arası glikoz taraması testi yapılması önerilmektedir.Bu testi şekerli bir içecek içirilerek ardından kan şekeri testi yapılır.Bu şekerli içeceği içtikten sonra vücudunuz yeterli miktarda insilün üretiyorsa bu sağlıklı olduğunuz anlamına gelir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın