Hafta hafta gebelikte 31.hafta

Bebeğinizin boyu 41 cm’e ulaşmıştır.Ağırlığı ise 1400 gram oluştur.Bebeğinizin gelişimi hızla ilerlemektedir.Fakak 32.haftadan sonra diğer haftalara nazaran yavaşlayacaktır.

Bebeğinizin kemikler sertleşmesi için anneden kalsiyum almaya devam eder.Bu nedenle anne adayının kalsiyum içerikli besinler tüketmesi gerekir.(süt, yoğurt, ayran, peynir … gibi)Diğer haftlarda olduğu gibi sinir sistemi ve akciğer gelişimi hızla devam etmektedir.

Bebeğiniz artık rahatlıkla başını sağa sola hareket ettirebiliyor.Kolları,bacakları ve bütün vücudu artık tombullaşıyor.Hareket eden bebeğiniz tekmeleriyle ve taklalarıyla sizi özellikle geceleri uyutmayabilir.

hamilelikte 31.hafta

hamilelikte 31.hafta

Beyin dokuları halen gelişmekte.Bütün duyu organları işlev yapmakta.Artık ışığa alışmaya çalışıyor.Dış ortama hazırlık gibi.Bebeğinizin uyuduğunu ve uyandığını artık anlayabilirsiniz.

Annede görülen değişiklikler

Nefes almakta zorluk çekiyor olabilirsiniz.Bunun nedeni büyüyen rahminizin diyaframa baskı yapmasıdır.Bu gayet normaldir.Bunun yanı sıra göğsünüzden kolostum denen bir sıvı gelmeye başlayabilir.

Halen sık sık idrara çıkıyor olabilirsiniz.Çünkü rahminiz idrar kesenize daha fazla baskı yapar. Böylece idrar depolayamazsınız ve sık sık idrar ihtiyacı görürsünüz.

Büyüyen rahminiz aynı zamanda kan damarlarınızada baskı yapıyor ve bununla birlikte hamilelik hormonları,artan kan hacmi varisler için ideal bir ortam hazırlıyor.Bu yüzden varisleriniz oluşabilir.Yürüyüşe çıkmak ve düşük formda egzersizler yapabilirsiniz.

Artık sırt ağrılarınız atabilir.Büyüyen karnınız sırtınıza yaslanır.Malum taşıdığınız yük sırta yükleniyor.

31.hafta gebelikte çatlaklar

31.hafta gebelikte çatlaklar

Karnınız gün geçtikçe dahada büyümeye devam ediyor.Bununla birlikte bayanların korkuu rüyası çatlaklarınız ortaya çıkıyor.Malesef ki henüz buna bir çözüm bulunamamıştır.

Bazı bebekler anne ve babanın ilişilerine sessiz kalabiliyorlar.Hatta uykuya bile dalabiliyorlar.Kimi bebek ise bu duruma daha canlı ve hareketi olabilirler.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın