Hafta hafta gebelikte 32.hafta

gebelikte 32.hafta

gebelikte 32.hafta

Bebeğinizin dış hayata atılmasına 9 haftası kaldı.32.haftada ise bebeğiniz 42.cm olmuştur.Ağırlığı ise 1700 grama ulaşmıştır.Bebeğiniz kiloların büyük kısmını son haftalarda alır.Şimdiye kadar aldığı kilolar annedendi, bundan sonrakiler ise bebektendir.

Anne karnındaki bebeğin ayak tırnakları çıkmış ve uzamıştır.Bebeğinizin keyfine diyecek yok.Bütün mimikleri oluşmuş.Gülüyor,surat asıyor, kollarını sallıyor,kafasını rahatlıkla sağ sol yapabiliyor.

Bebeğinizin kemikleri sertleşiyor ve artık kireçleniyor.Artık parlak ve koyu renkli ışıkları algılayabiliyor.Ayrıca bu haftalarda bebeğinizin beyinsel ve sinirsel yapıları gelişiyor.Bu yüzden bol bol kalsiyum içerikli besinler tüketmek gerekir.

Annede görülen değişiklikler

32.hafta gebelik bilgisi

32.hafta gebelik bilgisi

Hamileliğinizde son haftalarına girmiş bulunmaktasınız.Artık endişeleriniz, korkularınız ve düşünceleriniz artmıştır.Herşeyi merak ediyorsunuz, bebeğin gelişimini, sizdeki fiziksel değişimleri bilmek ve öğrenmek istiyorsunuzdur.

Karnınız ve göğüsleriniz gün geçtikçe büyüyor.Göğüslerinizin ağırlığı yüzünden kambur geziyo olabilirsiniz.Göğüslerin büyümesiyle südyenler sizi rahatsız edebilir.Bunun için hamilelik südyenlerini kullanabilirsiniz.Büyüyen  göğüs altlarında terlemeye bağlı enfeksiyonlar oluşabilir.Bu durumu engellemek için ılık suyla duş alabilirsiniz.

Artık hareketleriniz kısıtlanmıştır.Eskisi gibi her hareketi yapamıyor ve hızlı hareket edemiyorsunuzdur.Bununla birlikte vaktinizin büyük bir bölümünü dinlenmeye ayırmış olmanız gerekir.

Rahminiz gittikçe büyüyor.32.haftada ise rahminiz yaklaşık 32 cm olmuştur.

Erken doğum riski

-Sık(20-30 dk.bir veya daha sık) ve düzenli aralıklarla gelen sancılardır.Sıklıkla kasılma şeklindedirler. Ayrıca bel ağrısı, kasık ağrısı olduğu durumlardır.

Nişan gelmesi durumunda.Bu durum hamilelikte bebeğin sağlık durumunu tehdit edecek mikropların yukarı geçişini engellemek için rahim ağzı koyu kıvamlı sümüksü bir yapı ile kaplıdır.Sancıların oluşmasıyla ve rahim ağzı açılmasıyla bu yapı vajenden dışarı atılmasına denir.Bu durumda hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekebilir.

Kadın doğum doktoru rahim açıklığının olup olmadığını anlamak için muayene eder.Ardından rahim kasılmalarını kaydetmek için NTS (non stres test) uygulayacaktır.Sonuçlardan sonra anne adayına uygun tedavi yapılacaktır.Fakat rahim ağzı açılması 4 cm’den fazla ise doğum engellenemez.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın