Hafta hafta gebelikte 34.hafta

Bebeğinizin boyu 45 cm ulaşmıştır.Ağırlığı ise ortalama 2200 gram olmuştur.Bu hafta itibariyle bebeğiniz artık daha hız kilo almaya başlayacaktır.3. trimester  başından itibaren (28.hafta) haftada ortalama 100 gram alan bebek bundan sonraki haftalarda 200-270 gram alacaktır.

Bebeğinizn gözleri kalıcı olmaksızın şimdiki göz rengi mavidir.Gözlerindeki pigmentasyon süreci doğumdan sonra bir kaç hafta ışığa maruz kalmadıkça belli tamamlanmaz.Hatta nihai göz rengi yıllarca belli olmayabilir.

Ayak parmakları ve topukları yerli yerindedir.Muhtemelende bu minicik parmaklarda oynuyordur.Bebeğinizin kendine ait el ve ayak izi artık kesinleşmiş ve oluşmuştur.

Bebek büyümeye başladıkça yeride daralıyor.Yeri daralan bebek doğum öncesi duruşunu almaya başlamıştır.Yani başı öne eğik, çenesi göğüs kafesine dayanmıştır.Bacaklar ise bağdaş kurar gibi dizden bükülmüş ve dizler iyice karına doğru çekilmiştir.Kollarda dirseklerden bükülmüştür.Bebeğin bu duruşuna ise “fleksiyon postürü”  denir.Çoğu bebek sıklıkla sırtını annenin sol tarafına dayamıştır.Cinsiyeti erkek olan bebeklerin testisleri tamamen skrotuma (testis torbaları) inmiştir.

Annede görülen değişiklikler

Doğuma çok az bir zaman dilimi kaldı.Artık heyecan gittikçe artmaktadır.Nasıl doğum yapıcam,bebeğim nasıl olacak,bebeğimin sağlığı iyi olsun endişesi gibi düşünceler kafanızda uçuşuyor olabilir.Ama bir yandan da çektiğiniz şikayetler nedeniyle bir an önce doğum yapmak istiyorsunuzdur.

Bilindiği üzere bebek büyüdükçe rahimde büyüyor.Bu ağırlaşan ve büyüyen rahim nedeni ile oluşan kasık ağrıları,bel ağrıları,sırt ağrıları mide yanması ve ayaklarda şişkinlik gibi şikayetler artmaktadır.Bunun yanında artan kilolar nedenin ile hareket etmekte zorlanma ve uykusuzluk gibi sorunlarda eklenmektedir.Buna rağmen hareket kısıtlanma özel durumlar hariç(çoğul gebelik,erken doğum şüphesi) önerilmez.Hafif tempoda yürüyüş ve hatta yüzme anne adayına bu konuda iyi gelecektir.Yatmadan önce yemek yenmemesi,kafeinli içecekler içilmemesi ve ılık bir duş almanız uykunuzda iyi bir etki olacaktır.

Bir diğer sorun ise hamilelikte riskler rahim içindeki bebek sayısı ile orantılıdır.Günümüzde tüp bebek yapımı artmasıyla çoğul gebeliklerde artmaktadır.Bu yüzden çoğul gebeliklerde hamileliğin ilk 3 ayında bulantı kusma daha şiddetli ve sık görülmektedir.İlk 3 ay içerisinde düşük tehlikesi çoğul gebelikte daha yakındır.Hamileliğin ilk ve son dönemlerinde yaşanan halsizlik ,yorgunluk gibi şikayetler çoğul gebeliklerde daha etkilidir.Tek bebekte hamilelik süresi 40 hafta üzerinden hesaplanırken, ikiz bebeklerde 37 hafta ,üçüz bebeklerde ise 34 hafta üzerinden hesaplanmaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın