Hafta hafta gebelikte 36.hafta

Bebeğin boyu 46 cm olmuştur.Ağırlığı ise ortalama 2700 civarındadır.Bu hafta sonunda akciğer dahil tüm organları işlev durumundadır.

36. hafta gebelik

36. hafta gebelik

Toplam gebelik süresi 40 hafta olarak hesaplandığından bu hafta itibariyle doğuma 4 haftanız kalmış durumdadır.Daha önce sezeryanlı doğum  yapmış olan anne adaylarında ise bu süreç ortalama 1.5 hafta öne alınır.Eski sezeryanlılar 38 hafta 5 gün olarak hesaplanır.Fakat şuda bilinmelidir ki erken doğumlar haricinde normalinde doğum 37. hafta ile 42.hafta arasında yapılmaktadır.Kısacası bu hafta itibariyle doğuma heran hazırlıklı olmak gerekir.

Annede görülen değişiklikler

Bu hafta doktor kontrolüne gidildiğinde NTS( non stres testi) yapılmakta ve bebeğin sularına (amniyos sıvısına) bakılmaktadır.Eğer bebeğin ölçüleri 1 ay öncesinde yapılmışsa tekrar ölçüleri ultrasyonda bakılır.Artık bu haftadan sonra anneye fiziksel olarak zarar vereceğinden ve bebeğe enfeksiyon bulaştırma ihtimali olduğundan cinsel ilişki yasaktır.

Bu haftanın başında rahim artık en yüksek konumuna ulaşmıştır.Akciğerlere ve mideye baskısı artmıştır.Ancak bir yandanda bu hafta sonlarına doğru anne adayları karınlarının üstünde bir rahatlama hissedebilirler.Çünkü karın aşağı doğru inmiş bir durumdadır.Bununla birlikte mide yanması , nefes alması ve kaburgalarda hissettikleri acı azalacaktır.Bunun nedeni ise ilk hamileliği olan kadınlarda leğen kemiklerinin (pelvis kemikleri,doğum yolu) iyice gevşemesi ve doğuma hazırlık sancılarının etkileri ile bebeğin kafasının doğum kanalına girmesidir.Bu olaya angajman denir.

Bazı şikayetlerin azalması yanısıra doğum kanalına inen bebek hamileliğin ilk haftalarında olduğu gibi idrar torbasına (mesane) baskı yaptığı için sık idrara çıkma gözlemlenir.Bunun tek çaresi akşam yatmadan önce sıvı alımını azaltmaktır.

Hafta hafta gebelikte 36.hafta

Hafta hafta gebelikte 36.hafta

Kordon dolanması genelde görülen bir sorundur.Hamileliğin en az %20-25’inde doğum esnasında enaz 1 kez bu olay görülmektedir.Anne karnında sıklıkla doopler ultrasyon(kan akımının izlenebildiği) ile boyun etrafındaki kordonun(kan akımının) görülmesine denir.Bir kısmı ise doğum sırasında fark edilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın