Hafta hafta gebelikte 37.hafta

37.hafta gebelik gelişimi

37.hafta gebelik gelişimi

Bebeğinizin boyu ortalama 47 cm’dir.Ağırlığı ise 2900 gramdır.Bebek artık nefes alıp verme çalışmaları yapmaktadır.Bununla beraber her nekadar yeri dar olsada harek etmeye devam etmektedir.Bebeğinizin hızlı hareketlerini hissedebilirsiniz.

Anne adaylarına bu haftadan sonra düşen görev her an doğuma hazılıklı olmaları ihtimalline karşılık bebeğin eşyalarını ve kendi eşyalarını hazırda bulundurması gerekir.

Annede yaşanan değişiklikler

37.hafta vajen muayenesi

37.hafta vajen muayenesi

Bu haftaki takibinde özellikle lk doğumu olanlarda diğer haftaki kontrollerinden farklı olarak, doktor tarafından anne adayının doğum kanalının (pelvis kemiklerinin,çatının) kontrolü yapılır.Normal doğum masasında yapılan bu muayene biraz acı verebilir anne adaylarına.Bu muayene sonucu doktor annenin doğum yolu (pelvis kemikleri,çatıları) bebek geçişine uygun olup olmadığını saptıyor.Böylece normal doğuma uygun olmayan anne adylarını belirleyip uygun zamanda sezeryan günü verilir.Kısacası bu hafta itibariyle doğum şekliniz belirlenmiş olur.

Peki doğumun başadığı nasıl anlarız?Erken gebelik hariç normal seyiler halindeki bir gebelik durumları 37-42 haftaları arasında birgün doğum yapabilir.Bu yüzden özellikle ilk gebelik yaşayan annelerde doğumun geldiğini anlayamazsam endişesi vardır.Bu durumda en korkulan durum hastaneye gitmemekte geç kalınması durumunda evde veya yolda doğum yapılmasıdır.Doğum başladığında kısa sürede doğurmak ilk doğumda mümkün değildir.Doğum ancak rahim ağzının 10 cm olduğunda gerçekleşir.İlk hamileliklerde ancak 1-1.5 saatte rahim ancak 1 cm açılır.

hafta hafta gebelikte 37.hafta

hafta hafta gebelikte 37.hafta

Kısacası ilk hamilelikte gerçek rahim kasılmalarının başlamasıyla birlikte doğum ortalama 10 saat sürmektedir.Bunun için doğum zamanınıda bilmek önemlidir. 35.haftadan sonra doktor tarafından anne adayı bilgilendirilir.En önemli bilgiler, bebek hareketlerinin azalması (günde 10 defadan az) , suyunun gelmesi (vajenden gelen ve durdurulamayan su) , düzenli kasılmalar (her 10 dakikada 1-2 defa veya daha fazla), miktarı ne olursa vajen kanama,nişan (rahim ağzı hamileliğin başından beri vajenden gelebilecek olan mikroplara karşı bebeği korumak için koyu kıvamlı jelimsi bir yapı ile tıkanmıştır.Doğum başlayıp rahim açılmaya başladığında bu yapı vajenden dışarı atılır. Bu duruma nişan gelmesi denir).Bu durumda vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir.

 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın