Hamilelikte ( Gebelikte ) 1. Ay

Gebeliğin 1. ayında hamileliğe dair ilk belirtilerin ortaya çıkması görülmektedir. Adet sürenizin geçmesi ve ansızın sabah bulantılarıyla karşılaşmanız hamileliğinizin ilk sinyalleridir. Gebelikte 1. ay adet gecikmesi nedeniyle anne adayları genellikle idrar testi ya da kan testine başvurur. Bu süreçte anne adaylarına ilk olarak idrar testini denemeleri bunun sonucunda herhangi bir netlik kazanmazsa kan testine başvurmalarını önerilmektedir. Çünkü kan testi hem kan aldırmayı gerektiriyor, hem de stresli bir süreç olması nedeniyle anne adayını etkileyebiliyor. İdrar testi genellikle adet gecikmesinden 3-4 gün sonra olumlu sonuç vermeye başlamaktadır. Testin pozitif çıkması hamilelik sürecinin henüz yeni başladığını ve hücresel farklılaşmanın oluştuğunu gösterir.

Gebelikte 1. ay birçok anne adayı hamileliğin farkına varmayabilir. Bunun nedeni ise gebelik belirtileri ile adet öncesi belirtilerin birbirlerine çok fazla benzerlik göstermesidir. Özellikle hamilelik planlamayan anne adayları belirtileri regl kanamasının başlayacağı şeklinde yorumlayabilir.

Hamilelik belirtileri şunlardır;

  • Adet gecikmesi
  • Göğüslerde hassasiyet
  • Aşırı yorgunluk hissi
  • Sık idrara çıkma
  • Hamile gibi hissetmek

Çoğu kadın hamile olduğunu hissetmektedir. Göğüslerde hassasiyet, bel ve kasıklarda ağrı, sık tuvalete gitme ve yorgunluk hissi hamileliğin en önemli belirtilerinden olmaktadır. Kendinizi yorgun ve halsiz hissetmeye başlamanız, bazı yiyeceklere karşı aşırı istek duymanız ve özellikle de anne adayının kendini duygusal açıdan bir iyi, bir kötü hissetmesi hamileliğin göstergelerindendir.

1.ay gebelik sürecinde henüz hamilelik yoktur. Ancak yumurta ve spermin birleşmesiyle birlikte döllenme oluşmuştur. Bu süreçte bebeğiniz sadece bir baş ve vücuda sahip olmakla birlikte amniyotik sıvının içinde bir kesede büyümektedir. Hamileliğin ilk ayında embriyo henüz bir elma çekirdeği kadardır. İlk ay anne adayının özel bir muayeneden geçmesi ve laboratuar tetkikleri yaptırması gerekir. Hamileliğiniz hakkında ilk bilgileri almak için doktorunuzdan randevu almanın vakti. Doktorunuz bu kontrolde ayrıntılı bir fiziksel muayene yapacaktır. Tansiyon, kan grubu, kan şekeri, karaciğer testleri, idrar tahlili, anemi vb. testler yapılarak çeşitli hastalıklara karşı bilgi alınmış olur.

İlk doktor muayenesinde bazı sağlık problemlerine ilişkin testler yapılarak varsa eğer bu rahatsızlıkların gebeliğe etkisi üzerinde bilgi verilir. Bununla birlikte tahmini doğum tarihi de hesaplanmaktadır. Tahmini doğum tarihi hesaplanırken son adet tarihinin ilk günü baz alınmaktadır. Gebelik süresi 280 gün, yani 40 hafta olarak hesaplanmaktadır. Tahmini doğum tarihini hesaplarken son adet tarihine 7 gün ekleyerek 3 ay geriye gitme şeklinde bir hesaplama yöntemi kullanılmaktadır. Son adet tarihini bilmeyen anne adayları içinse ultrason ölçümlerinden faydalanılmaktadır. Gebelikte 1. ay henüz hamilelik olmasa da anne adayının bebeği için düzenli beslenmesi, hareketlerine dikkat etmesi ve en önemlisi de hamileliğin oluşma süreci olan bu ayda folik asit kullanması önerilmektedir. Hem anne için, hem de bebeğin gelişimi için sağlıklı beslenme son derece önemlidir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın