Hamilelikte ( Gebelikte ) 2. Ay

Gebeliğinizin 2. ayında artık hamileliğinizin tamamen kesinleştiği bir süreçtesiniz. Adet dönemlerinde yaşadığınız belirtilerle sıkça karşılaşılabilirsiniz. Giderek artan belirtiler bundan sonraki süreçte anne adayını büyük değişimlerin beklediğini de haberdar etmektedir. Gebelikte 2. ay halen doktor kontrolünden geçmemiş olan anne adayları için mutlaka kontrole gidilmesi gereken bir süreçtir. Adet gününüzün iyice geçmesiyle birlikte merakınızın da artması doğal. Eğer halen hamile miyim, değil miyim diyen anne adayları var mutlaka test yapmaları gerekir. Gebeliğin 2. ayı 5. hafta hamilelik olarak adlandırılmaktadır. Ortada henüz bir bebek yoktur ve embriyo gelişimi devam etmektedir. Sabah yorgunlukları, beklenmedik kusmalar, bulantılar ve bazı anne adaylarında aşerme dahi ortaya çıkabilir.

Gebelikte 2. ay anne adayının göğsü giderek hassaslaşırken meme ucundaki koyu renkli halkalar genişlemeye başlamaktadır. Bu halkaların renginin giderek koyulaşması memelerin süt yapımına hazırlanmaları anlamına gelmektedir. Bu ay anne adayları baş dönmeleri ve baş ağrısı gibi sorunlarla karşılaşabilir. Kabızlık ve sık idrara gitme isteği de görülen diğer belirtilerdendir. Anne adaylarının sıkça yaşadığı belirtilerden birisi de sigara ve parfüm gibi kokulara karşı hassasiyet ve tiksintidir. Karında gözle görülür bir büyüme de başlamaktadır. Anne adayı artık bu ay itibariyle kilo alımına başlamaktadır. Duygusal bir süreç olan 2. ayda anne adayı bebeğinin kalp atışlarını ultrasonda duyabilir. Bu ay embriyo yaklaşık olarak 6,5 mm kadardır. Kalbi, akciğerleri, böbrekler ve karaciğer gibi hayati organları gelişme sürecindedir.

Bu ay anne adayları bazı testler yaptırabilir. Bunlardan ilki kızamıkçık testidir. Bu test anne adayının daha önce kızamıkçık geçirip geçirmediğini anlamak için yapılmaktadır. Eğer geçirdiyse bağışıklık kazanmıştır ve kızamıkçık salgısının bebeğe zarar vermesinden endişelenmeye gerek yoktur. Önceden kızamık geçirmemiş olan anne adaylarına ise gebeliğin sonunda bir test daha yapılır. 2. ay gebelik sürecinde yaptırılması gereken testlerden birisi de ”Spina Bifıda Testi”olmaktadır. Bu test fötusta deforme bir omurga olup olmadığını gösteren bir testtir. Eğer kan testi pozitif çıkarsa ultrasonla muayene ve amniosentez uygulanılmaktadır.

Gebelikte 2. ay bebeğinizin kalbi kan pompalamaya başlamaktadır. Beyni, omurilik, omurga ve sinir sistemi gelişmeye başlar. Bu ay bebeğinizin beslenmesini sağlayacak ve bebeğe oksijen ulaşmasına yardımcı olacak kordon bağı da oluşmaktadır. Gebeliğin 2. ayında anne adayına bazı önerilerimiz ise şunlardır;

  • Anne adaylarının beslenme düzenine dikkat etmesi, sık sık ve az az yemek yemesi önemlidir. Bu nedenle beslenme planlarına ara öğünler eklemeleri faydalıdır.
  • Eğer sabahlar oluşan mide bulantısını bastırmak isterseniz tuzlu kraker, beyaz leblebi ya da zencefil tabletleri tüketebilirsiniz.
  • Anne adaylarının bu süreçte kalsiyum alımı da önemlidir. Süt ve süt ürünlerini tüketmeleri gerekir. Günlük 1000 mg kalsiyum ihtiyaçları bulunur.
  • Son olarak çay ve kahve tüketimini azaltmaya alışmaları da önerilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın