Hamilelikte ( Gebelikte ) 3. Ay

Bu ayın sonunda gebeliğin ilk trimesterini bitirmiş olacaksınız. Gebelik 3 aylık 3 trimester sürecinden oluşmaktadır. Hamilelikte 3. ay henüz dışarıdan bakıldığında hamileliğiniz fark edilmez. Mide yanması, gaz, ekşime ve hazımsızlık problemleri bu süreçte de devam eder. Anne adayının sıkça karşılaştığı belirtiler arasında göğüslerde hassasiyet, yorgunluk, sabah bulantıları, kabızlık ve sinirlilik gibi duygular yaşanır. Giderek artan hassas günler nedeniyle kendinizi daha duygusal hissedebilirsiniz. Gebeliğin 3. ayında bel ve sırt ağrılarınız artabilir. Bu durumda otururken bel boşluğunuza yumuşak yastık koyarak desteklemek faydalı olacaktır. 3 aylık süreçte artık kendinizi anneliğe daha da hazır durumda hissedebilirsiniz. Giderek bebeğinizle ilgili heyecanınız da artmaktadır. Şimdiden bebeğinizin cinsiyeti konusunda meraklı durumda olabilirsiniz. Ancak birkaç ay daha sabretmeniz gerektiğini belirtmeliyiz.

Gebelikte 3. ay bebeğiniz 6-7 cm kadar uzunluğa sahip olurken kilosu da yaklaşık olarak 15 gr kadardır. 3. ay itibariyle bebeğinizin tüm hayati organları oluşmuş durumdadır. Bu ay bebeğinizin dış cinsel organları da görülmeye başlamıştır. Ancak henüz cinsiyet ayrımı yapılamaz. Bebeğiniz 12.hafta itibariyle amnion sıvısını yutarak nefes alıp verme hareketlerini de gerçekleştirmeye başlar. Hızla gelişimini sürdüren bebeğinizin sinir hücreleri de hızla çoğalmaktadır. Bebeğinizin yaşam savaşı sürecini atlatmasına da az kaldı. Bu süreçte her ne kadar siz hissetmeniz de bebeğiniz tekme atmaya başlamıştır. Ayrıca bebeğinizin hareketlerini ultrasonda görmek de mümkündür.

Anne adayının rahmi hızla büyümesine rağmen dışarıdan bakıldığında gebelik çok fark edilmez. Ancak rahmin giderek büyümesiyle birlikte idrar kesesine baskı yapması kendinizi sıkça idrara çıkarken bulmanıza neden olacaktır. Hormonlardaki değişim nedeniyle 3. ay gebelik sürecinde en sık karşılaştığınız sıkıntılardan birisi de kabızlık sorunudur. Gebeliğin ilk ayından itibaren devam eden belirtilerden birisi de göğüs uçlarının giderek koyulaşması ve hassasiyet oluşumudur. Anne adayı 3 ayda da folik asit alımına devam etmeli, hatta doktoru tarafından önerilen vitaminleri kullanmalıdır. Bunun dışında gebeliğin 3. ayında anne adayının dikkate alması gereken bazı öneriler ise şunlardır;

  • Gebeliğin 3. ayından itibaren kabızlık sorunu artar. Bunun nedeni ise gebelik hormonu olan progesteronun bağırsak kaslarını gevşeterek bağırsak işleyişini yavaşlatmasıdır. Kabızlığı önlemek için hafif egzersizler yapabilir, posa ve lif içeren meyve ya da sebzeleri tüketmeye özen gösterebilirsiniz.
  • Göğüslerde hassasiyet anne adaylarının çoğunu rahatsız eder. Ancak zaman içerisinde göğüslerinizin büyümesi de normal. Bu aşamada göğsünüzü destekleyici sutyen kullanmaya çalışın.
  • Hamilelik sürecinde dişler olumsuz etkilenmektedir. Eğer bebeğinizi kucağınıza alıncaya kadar diş sorunlarıyla uğraşmak istemiyorsanız en kısa sürede bir hekime başvurun.
  • Gebelikte 3. ay kan basıncı ve kilonuzu mutlaka ölçtürün. Bunun yanı sıra idrar testi yaptırmanızda da fayda var.
  • Son önerimiz ise bebeğinizin hayati riskinin devam ettiği bu süreçte ani hareketlerden kaçınmanızdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın