Hamilelikte ( Gebelikte ) 4. Ay

Gebelikte 4. ay hamileliğin balayı olarak da bilinen 2. trimester döneminin başlangıcıdır. Bunun nedeni ise anne adayının mide bulantısı ve kusma gibi şikayetlerinin bir süreliğine azalmasıdır. Ancak folik asit nedeniyle midedeki yanma hissi, ekşime, baş ağrısı ve kabızlık şikayetleri devam edebilir. Artık anne adayının canını sıkacak gebelik maskesi olarak adlandırılan lekelerin de oluşma zamanı. Bu lekeler yüzde ya da vücudun diğer bölgelerinde oluşabilir. Ancak canınızı sıkmaya gerek yok. Çünkü doğumdan sonra  geçici lekelerdir. Anne adayının bir diğer sorunu ise kilo alımı nedeniyle vücudunun çatlamaya başlamasıdır. Bunun için de kakao yağı, badem yağı ya da diğer çatlak önleyici kremleri kullanabilirsiniz. Bu dönemden itibaren anne adayında cinsel istek arışı da görülebilir.

Gebeliğin 4. ayında C vitamini eksikliği ve damarlardaki kan hacminin artması nedeniyle burun kanamaları da görülebilir. Bu ay bebeğinizin boyu 9-11 cm kadar, ağırlığı ise 100 gr kadardır. Gebelikte 4. ay artık bebeğinizin yüzü insan yüzüne benzemeye başlar. Bu süreçte bebeğinizin refleksleri de gelişmektedir. Artık kaşlarını çatabilir, çişini yapabilir, yüzünü ekşitebilir ve baş parmağını da emmeye başlar. 4. ay itibariyle bebeğinizin vücudunu lanugo adı verilen renkler tüyler kaplamaya başlayacaktır. Bu tüyler doğumdan önce ise dökülmeye başlar. Bebeğinizin el, kol ve bacak hareketleri giderek hızlanmaya başlıyor. Bu ay bebeğinizin boyu ile plasenta neredeyse aynıdır.

Artık anne adayının hamileliği dışarıdan fark edilebilir durumdadır. Kabızlık şikayeti 4. ay gebelik sürecinde biraz daha artabilir. Ayrıca anne rahminin giderek büyümesi nedeniyle karın içindeki bağların gerilmesi sancılara da neden olabilir. Anne adayı bu süreçten itibaren daha çabuk acıkır ve bazı yiyeceklere karşı hissi de artar. Ancak giderek kilo aldığınızı unutmayın ve beslenmenize mutlaka dikkat edin. Bu ay beyaz vajina akıntısı da oluşabilir. Zaman zaman baş ağrıları ya da dişeti kanamaları da sizi bekliyor. Anne adayının 4. ay en dikkat etmesi gereken konulardan birisi su tüketimidir. Günde en az 8 bardak su tüketimine özen göstermelidirler. Çünkü 4. ay itibariyle sık idrara gitme azalırken idrar yolu enfeksiyonu oluşabilir.

Gebelikte 4. ay yapılması gereken kontroller ise şunlardır;

  • Doktor kontrolünde kan basıncınızı ve kilonuzu mutlaka ölçtürün.
  • İdrar tahlili ile herhangi bir sorun olup olmadığına baktırın.
  • Bebeğinizin kalp atışlarını muayene ettirin.
  • Bu ay doktor kontrolü sırasında fundusun yüksekliği de ölçülmelidir.
  • Son olarak karın muayenesi ile rahminizin büyüklüğüne de baktırmayı ihmal etmeyin.

Anne adayının 4. ay itibariyle çatlak oluşumunu en aza indirmek için karın bölgesini nemli tutması da önemlidir. Bu nedenle sık sık karnınıza krem uygulayarak nemli kalmasını sağlayın. Ayrıca beslenmenize dikkat ederek almanız gereken ideal kiloyu da öğrenmelisiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın