Hamilelikte ( Gebelikte ) 5. Ay

Gebeliğinizin 5. ayında en farklı gelişme bu döneme kadar plasenta fetustan iri idi, ancak bu dönemden sonra fetus da büyümeye başlar ve fetusla eşit büyüklüğe gelir. Gebelikte 5. ay anne karnındaki bebeğin hızlı gelişim gösterdiği, bu nedenle de annenin kilosunun giderek arttığı bir süreçtir. Bu ay anne adayının göğsündeki büyüme ve yumuşama devam ederken colostrum adı verilen ilk süt kıvamlı sıvı gelebilir. Hamileliğin etkilerinden birisi olan göğüs ucundaki koyu renkli alanın büyümesi de devam edebilir. Bu ay rahminizin üst sınırı göbek deliğine kadar ulaşır. Bu büyümeyle birlikte rahmi destekleyen kasların genişlemesi karın kısmında sancı hissetmenize neden olabilir.

Bebeğiniz bu ay 15-16 cm uzunluğa, 280-320 gr kadar ağırlığa ulaşmıştır. Artık bebeğiniz daha güçlü hareketler yapmaktadır. Bu nedenle bebeğinizin hareketlerini dışarıdan fark etmekte mümkündür. Gebelikte 5. ay bebeğinizin dışarıdan gelen sesleri duyarak tepki verebildiği bir süreçtir. Bebeğinizin yaşamının çoğunu uyurken, bazı zamanları ise uyanık geçirir. Gebeliğin 5. ayında erkek bebeklerin testisleri torbaya inmeye başlamaktadır. Lanugo adı verilen ve bebeğin vücudunu kaplayan tüyler iyice artar. Artık bebeğinizin bir ayak izi var ve refleksleri de güçlenmeye başlıyor. Bebeğinizin el ve parmak tırnakları gitgide büyümeye başlar. Organ gelişimi devam ederken diş kökleri de gelişmeye başlamaktadır. Bu aydan itibaren şarkı söylediğinizde, kitap okuduğunuzda ya da onunla konuştuğunuzda bebeğiniz sizi duyabilir.

5. ay gebelik sürecinde anne adayının belirli şikayetleri olabilir. Bacaklarında oluşan varisler artabilir. Bunu önlemenin yolu ise uzun süre oturmaktan ya da ayakta durmaktan kaçınmaktır. Hatta doktorunuz tavsiye ederse varis çorabı da kullanabilirsiniz. Anne adayının artan kiloları ve rahmin giderek büyümesi nedeniyle denge problemi oluşabilir. Bu nedenle hala topuklu ayakkabı kullanan anne adayları bir süreliğine topuklulara elveda demelidir. Midede yanma, hazımsızlık, sırt ağrıları, dişeti kanamaları, ayaklarda ve yüzde şişlikler, duygusallıklar bu ay da devam edebilir. Ancak anne adayının hamileliği daha çok benimsediği bu dönemde gerginlik ve stres biraz azalabilir. Bu ay doktor kontrolünde fetus kalp atışlarını kontrol ettirmeli, karın muayenesi yapılarak bebeğin pozisyon ve ölçülerine bakılmalıdır.

Bebeğinizin ve sizin gelişimleri artık daha düzenlidir. Sigara ve alkolden uzak durmalı, stresten de mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Gebelikte 5. ay itibariyle artık kilolarınızı dengede tutmak için beslenmenize daha da özen göstermeniz gerekir. Tuzlu yemeklerden kaçınmalı, vitamin ve mineral açısından zengin meyve ve sebzelerin tüketimine ağırlık göstermelisiniz. Haftada 2-3 kez balık tüketimi bebeğinizin zihinsel gelişimi açısından önemlidir. Ayrıca günde 1-2 adet de ceviz tüketmeniz faydalı olacaktır. Anne adayının dikkat etmesi gereken noktalardan birisi de sıvı alımıdır. Günde en az 2 litre su içmesi gerekir. Bu ay itibariyle vücut ısınızın değişmesi nedeniyle daha fazla sıcak basması ve terleme sorunu da yaşayabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın