Hamilelikte ( Gebelikte ) 6. Ay

Gebelikte 6. ay itibariyle artık kilo alımınız hızlandı. Anne adayları bu süreçten itibaren ayda ortalama 2 kg almalıdır. Ayrıca sizinle birlikte bebeğiniz de gitgide büyüyor. Artık bebeğinizin babası da elini karnınıza koyduğunda bebeğin hareketlerini hissedebilir. Gebeliğin 6. ayında bacak kramplarınız giderek artış gösterebilir. Bunu önlemek için kalsiyum ve magnezyum alımını artırmanız faydalı olacaktır. Bacaklarınızda oluşan varisler doğumdan sonra geçecektir. Ayrıca bu süreçte cildinizdeki sivilceler de hormonsal değişimler nedeniyle artış gösterebilir. Hamilelikte sık rastlanan olaylardan birisi de dişetlerinde oluşan kanamalardır. Gebelik hormonlarının neden olduğu dişeti kanamaları ve iltihaplanmaları hafife almayıp mutlaka bir diş hekimine görünmelisiniz. Ayrıca dişlerini her gün düzenli fırçalamayı da ihmal etmemelisiniz.

Bebeğiniz 6. ay 18-21 cm uzunluğa, 400-600 gr ağırlığa ulaşmıştır. Duyuları giderek gelişen bebeğinizin beyaz ve kırmızı kan hücreleri de oluşmaya başlar.Gebelikte 6. ay minik yavrunuz el, kol ve bacaklarını daha düzgün bir şekilde hareket ettirmeye başlar. Bebeğinizin kaş, kirpik ve göz kapakları da oluşmaya başlamıştır. Artık dışarıdan gelen ses ve güçlü ışığı algılayabilmektedir. Ayrıca bebeğinizin safra kesesi ve karaciğeri de çalışmaktadır. Göz hareketleri hızlanan bebeğinizin bilirubin salgısı da artar. El ve ayak parmaklarındaki izler şekillenmeye başlayan bebeğinizin cildi kırmızı ve hala kırışık durumdadır. Bu kırışıklıklar doğuma kadar düzelecektir. Artık amnion sıvısı dört saatte bir kendini yeniler ve bebeğinizin ısısını düzenleyerek darbelere karşı korur.

  1. ay gebelik sürecinde mutlaka kan basıncı ve kilonuzu ölçtürmenizi tavsiye ederiz. Bununla birlikte idrar tahlili yaptırmanız da faydalı olur. Doktorunuzun bu hafta mutlaka fundusun yüksekliğine ve fetusun kalp atışlarına bakması gerekir. Hamileliğiniz sırasında cildiniz oldukça aktiftir. Karın bölgesi ve göğüslerde oluşan hızlı büyüme kaşıntı ve çatlaklara neden olabilir. Bunu engellemek için mümkün olduğunca bu bölgeleri nemlendirmeye çalışın. Anne adayının artık alçak terlik ve ayakkabılar giymesi, günlük olarak düzenli ve hafif yürüyüşler yapması gerekir. Ayrıca düzenli egzersiz yapan annelerin doğumunun kolay olduğu da söylenmektedir. Ancak elbette ki hareketleriniz sırasında dikkatli davranmayı da unutmamalısınız.

Anne için de bebek için gelişim ve değişimlerin devam ettiği gebelikte 6. ay dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

  • Anne adayları bu süreçte tansiyonuna dikkat etmelidir. Belirli aralıklarla tansiyonunuzu ölçün ve özellikle tansiyonunuz yükseldiğinde doktorunuza başvurun. Yaz aylarında ve sıcak havalarda da tansiyonunuz düşebilir. Bu durumda da yine dikkat etmelisiniz.
  • Anne adayı artan kiloları nedeniyle sıkıntı hissedebilir. Mümkün olduğunca rahat ve bol kıyafetler giymelisiniz. Ayrıca hamile kıyafetlerini giymenin vakti de çoktan geldi.
  • Kan dolaşımınızın giderek artması sıcaklığa karşı duyarlılığını artırıyor. Bu nedenle gün içinde sık sık su içmeyi ihmal etmeyin.
  • Son önerimiz ise tansiyonunuz yükseldiyse potasyum içeren meyve ve sebzeleri tüketmenizdir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın