Hamilelikte ( Gebelikte ) 7. Ay

Gebeliğin 7. ayı ile birlikte hamilelikte 3. trimester dönemine girmiş bulunmaktasınız. Artık bebeğinizin hareketlerini daha sık ve şiddetli bir şekilde hissetmeye başlayacaksınız. Hamileliğin 7.ayında gitgide artan yorgunluk hissi gelişebilir. Ayrıca gebelikte 7. ay hormonlardaki değişim nedeniyle vajinal akıntılar da artabilir. Bazı anne adayları bu süreçte sırt ve bel ağrıları da çekebilir. Anne adayları bu süreçte sabahları el, ayak ve yüzde aşırı şişlik, kilo artışı, şiddetli baş ağrısı ve görme bozuklukları gibi durumlarla karşılaşırsa mutlaka doktoruna danışmalıdır. 3. trimesterde en sık görülen şikayetler ise ciltteki çatlaklar, varisler, ayaklarda ödem, hazımsızlık ve mide yanması gibi durumlardır. Bu süreçten itibaren anne adayına ilk önerimiz adet döneminde yaşanan kasılmalar gibi sık sık ağrılar yaşıyorsa ve vajinadan az miktarda dahi su geliyorsa hemen doktoru ile irtibata geçmesidir. Çünkü bu belirtiler erken doğumla ilgili olabilir.

Gebelikte 7. ay bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 40 cm kadar, kilosu ise 1000-1500 gr kadardır. Bu süreçten itibaren artık bebeğinizin yaşama şansı %90’dır. Artık bebeğinizin kendini dış dünyaya hazırlama süreci başlamıştır. Bu süreçte bebeğiniz daha hızlı kilo almaya başlayacaktır. Cildi halen kırmızı ve kırışık olan bebeğiniz sıklıkla başparmağını emer vaziyettedir. Anne adayları bebeğinin uyuma ve uyanma zamanlarını fark edebilir. Ayrıca anne adayının karnına kulak dayanınca bebeğin kalp atışları da duyulabilir. Gelişimleri hızlı bir şekilde süren bebeğinizin beyin ve sinir sistemi de gelişmeye devam etmektedir. Bebeğiniz artık dışarıdan gelen güçlü bir ışığa karşı gözlerini kırpıştırabilmektedir. Karaciğeri, akciğeri ve bağışıklık sistemi de gelişimini sürdürmektedir.

Bebeğin en fazla büyüme gösterdiği süreçlerden birisi olan 7. ay gebelik döneminde anne adayının da kilosu artmaktadır. Duygusal açıdan son derece hassas olabilirsiniz. Anne adaylarının bu süreçte yaşayabileceği sorunlardan birisi de kabızlık problemidir. Bol lifli gıdalar tüketerek hafif egzersizler uygulamak faydalı olabilir. 7. ay doktor kontrolünde yaptırılması gereken kontroller ise idrar tetkiki, fundus yüksekliğine bakılması, fetusun kalp atışının muayene edilmesi, karın muayenesi yapılarak bebeğin pozisyonuna ve ölçülerine bakılmasıdır. Kan basıncı ve kilo ölçümü her doktor muayenesinde olduğu gibi bu ay da yaptırılmalıdır.

Bebeğinizin dünyaya gelmesine az kaldı. Hem sizin için, hem de bebeğiniz için hızlı bir gelişim süreci devam ederken beslenmenize son derece dikkat etmeniz gerekir. Ne çok fazla kilo almalı, ne de düzensiz beslenerek yetersiz kilo alımıyla erken doğum riskine neden olmalısınız. Bu konuda kilo ölçümleri sırasında doktorunuzun tavsiyesini dinlemeniz faydalı olacaktır. Ayrıca yetersiz kilo alımının erken doğum riskini artırmasının yanı sıra, fazla kilo alımının ise bebeğin büyük olması nedeniyle sezaryenle doğumu artırdığı gözlenmiştir.Gebelikte 7. ay anne adayları uyku düzensizliği de yaşayabilir. Bu nedenle kahve, çay ve sigara kullanımının kesinlikle bırakılmış olması önemlidir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın