Hamilelikte ( Gebelikte ) 8. Ay

Doğuma gün geçtikçe yaklaşırken anne adayının heyecanı da artmaktadır.Gebelikte 8. ay artık doğum için hazırlıklara başlanması gerekir. Doğum çantası bu sürecin en önemli hazırlığıdır. Hem kendiniz için,hem de bebeğiniz için doğum sırasında ve hastanede ihtiyaç duyacağınız malzemeleri şimdiden çantanıza yerleştirmelisiniz. Gebeliğin 8. ayında anne adayının kabızlık şikayetleri artarken sık idrara çıkma, mide yanması ve sırt ağrıları artabilir. Bunun en önemli nedeni ise rahmin büyümesi nedeniyle sindirim ve dolaşım sistemine baskı uygulamasıdır. Anne adayları 8.ayda rahmin gitgide büyümesi nedeniyle yalancı doğum ağrıları denilen kısa süreli sancılarla karşılaşabilir. Ancak bu ağrı ve kasılmalar çok sık yaşanıyorsa, kanlı ve pembemsi renkte vajinal akıntılar oluşuyorsa bu durumda kesinlikle doktorunuza başvurmalısınız. Gebelik döneminde anne adayının en çok merak ettiği durumlardan birisi de cinselliktir. Eğer doktorunuz herhangi bir sorun görmüyorsa cinsel yaşamınızı devam ettirebilirsiniz.

Gebelikte 8. ay  bebeğinizin boyu 48 cm, kilosu ise ortalama olarak 2000-2500 gr kadardır. Bebeğinizin kilosunun giderek artmasıyla birlikte rahminizde daha fazla yer kaplaması daha az hareket etmesine ve hareketlerinin yavaşlamasına neden olabilir. Bu durumda yapmanız gereken şey bebeğinizin hareketleri yavaşladığında 1 bardak süt içmeniz ve sonrasında bebeğiniz 1 saat içerisinde hiç hareket etmezse doktorunuza başvurmanızdır. Bebeğiniz 8. ayda dışarıdaki sesleri duymaktadır ve karanlık ya da aydınlığı ayırt edebilmektedir. Kemikleri sertleşmeye başlayan bebeğinizin cilt rengi de kırmızıdan pembeye doğru dönmeye başlayacaktır. Eğer bebeğiniz bu ay doğarsa gelişimini yeterince tamamladığı için sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebilir. Ayrıca bu ay bebeğinizin vücudunda bulunan lanugo ismindeki tüyler de dökülmeye başlayacaktır. Bebeğinizin kemik gelişimi hızlı bir şekilde devam ettiği için bu süreçte bol bol süt ve süt ürünleri tüketmeye çalışın. Süt tüketimi bebeğinizin kemik gelişimi kadar zihni için de faydalı olacaktır.

Bu süreçten itibaren erken doğum yapabilirsiniz. Eğer kasılmalarınız ve sancılar 1 saat içerisinde dört kereden fazla oluyorsa bu erken doğum belirtisi olabilir. Erken doğumda bebeğinizin emme refleksi henüz gelişmediği için doğumunuzu tam teşekküllü bir hastanede yapmanızda fayda var. 8. ay gebelik sürecinde doğum hazırlıklarını da tamamlamalısınız. Hastane odası süsleme, misafirlere verilecek ikramlar, bebeğinizin ve sizin ihtiyaçlarınız, eğer düşünüyorsanız doğum sırasında fotoğraf çekimi gibi ayrıntıları şimdiden hazırlamanızda fayda var. Bu ay için en fazla 2 kilo almanızda da fayda var. Gebeliğin 8. ayına kadar anne adayının 8-10 kilo alması idealdir. Bu süreçten itibaren 2 kilo daha alabilirsiniz. Fazla kilo alımını önlemek istiyorsanız özellikle son iki ayda yediklerinize dikkat etmelisiniz. Anne adayları 8. ayda tansiyon ölçümlerini de ihmal etmemelidir. Gebelikte 8. ay anne adayının stresten uzak kalması, kahve, çay ve kola gibi içeceklerin tüketimini de sınırlandırması gerekir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın