Hamilelikte ( Gebelikte ) 9. Ay

Heyecanlı bir bekleyişin sonuna geldiniz. Artık minik yavrunuzu kucağınıza alıp koklamanın vakti geldi gelecek. Kilonuzun arttığı ve her an doğum heyecanının yaşandığı gebelikte 9. ay bebeğiniz de dış dünyaya merhaba demek için sabırsızlanmaktadır. Bu ay gebeliğin son ayı olmakla birlikte hamileliğin de en rahat aylarından biridir. Neredeyse çevrenizdeki herkes peşinizde döner ve her anınızda sizinle birlikte heyecanlı kişiler görebilirsiniz. Bebeğiniz gelişimini tamamen tamamladığı için doğum her an gerçekleşebilir. Bu süreçte anne adayları yalancı doğum sancıları ile gerçek doğum sancılarını ayırt etmekte zorlanabilir. Ancak şunu belirtmeliyiz ki gerçek doğum sancılarında 10 dakika içerisinde 3 kez sancı hissedersiniz ve sancıları 50 saniye kadar sürer. Yalancı doğum sancıları ise daha düzensiz ve aralıkları uzundur.

Gebelikte 9. ay bebeğiniz 51 cm uzunluğa, 3000-3300 gr ise ağırlığa sahiptir. Bebeğiniz doğuma hazır pozisyonda başın doğum kanalına girdiği şekilde beklemektedir. Artık tamamen geliştiği için hareket alanı da oldukça azalmıştır. Lanugo tüyleri tamamen dökülen bebeğiniz dış dünyaya merhaba diyecek vaziyette beklemektedir. Bebeğinizin derisi bu süreçte pembe renge dönüşmektedir. Göz rengi koyu gri olan bebeğinizin gözleri doğumdan sonra birkaç ay içerisinde kendi rengini alacaktır. Tırnakları da uzamıştır. Bu süreçte fetus kalp atışlarını kontrol ettirmenizi öneririz. Ayrıca son doktor kontrolünüzde bebeğinizin pozisyonuna, geliş şekline ve ölçülerine de bakılması gerekir.

Bu ay her an için doğum sancısıyla karşılaşabilirsiniz. Eğer kasılmalarınız düzenli olarak gerçekleşiyorsa ve istirahat etmek de fayda etmiyorsa kısa sürede hastaneye gitmenizde fayda var. 9. ay gebelik sürecinde nişan denen hafif kanlı akıntı da son derece önemlidir. Nişan ismi verilen hafif kanlı ve sümüksü bu akıntı bebeği koruyucu tıkacın atılmasını sağlamaktadır. Genel olarak ise nişandan sonraki 2 gün içerisinde doğum başlamaktadır. Bebeğinizin hareketlerinde azalma hissediyorsanız, kanama olduysa, suyunuz geldiyse ve herhangi bir anormal durum hissediyorsanız en kısa sürede doktorunuzla irtibata geçmelisiniz. Tansiyonunuzu düzenli tutmak için beslenmenize dikkat etmeniz de son derece önemlidir. Tuz tüketimini azaltmanız, bol su tüketmeniz, meyve ve sebze tüketimini de artırmanız bu süreçte sizin için faydalı olacaktır.

Anne adaylarına gebelikte 9. ay için bazı önerilerimiz ise şunlardır;

  • Hamileliğinizin son ayında artan kilonuz nedeniyle kendinizi huzursuz hissedebilirsiniz. Bu ayı kendinize ödüller vererek geçirmenizi öneririz. Kitap okumak, sinemaya gitmek, hafif yürüyüşler yapmak sizin için faydalı olacaktır.
  • Bu süreçte artan kilolarınızın bir diğer olumsuz etkisi de sakarlıklarınız olabilir. Hareket ederken karnınızı bir yere çarpmamaya ve dikkatli olmaya çalışın.
  • ayda oturduğunuz yerden kalkarken de zorlanabilirsiniz. Kalkarken destek almaya çalışın ya da kollu sandalyelere oturun.
  • Son önerimiz ise doğum planınızı yapmanızdır. Normal doğum ya da sezaryen konusunda doktorunuzla birlikte karar almanızda fayda var.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın