İnanılır gibi değil ! 9 tıp öğrencisi IŞİD’e gitti

Sudan asıllı İngiliz vatandaşı 9 tıp öğrencisinin, Türkiye’den Suriye’ye geçerek IŞİD saflarına katıldığı belirtildi.

 İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre dört kadın ve beş erkekten oluşan grup, geçen hafta Suriye tarafına geçti. Gençlerin aileleri geçen cumartesi günü Türkiye-Suriye sınırına giderek çocuklarını geri getirmeye çalıştı. Ancak başarılı olamadı. Tel Abyad kasabasında oldukları tahmin edilen çocukların aileleriyle görüşen CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, “Aileler çocuklarının aldatıldığı ve beyinlerinin yıkandığını düşünüyorlar” dedi. Ediboğlu, çocukların 12 Mart’ta eğitim gördükleri Sudan’ın başkenti Hartum’dan İstanbul’a geldiklerini, otobüsle Suriye sınırına ulaştıklarını söyledi.

Savaşmak değil yardım için
 
1-246.jpegGençlerin yaralı Suriyelilere yardım etmek amacıyla yola çıktığını vurgulayan Ediboğlu, “Silahlanacaklarını düşünmüyoruz, onlar doktor. Savaşmak için değil, yardım etmek için gittiler” diye konuştu. Ediboğlu, Türkiye’deki istihbarat servisinin yavaş hareket ettiğini savunarak, hükümetten yeterli desteği görmediklerini savundu.
 
İngiltere İçişleri Bakanlığı ise yaptığı açıklamada tıp öğrencilerinin savaşmadıklarını kanıtlamaları halinde ülkelerine döndüklerinde tutuklanmayacaklarını söyledi. 
 
Aileler aramaktan vazgeçmiyor
 
Kimlikleri Lena Maumoon Abdulqadir Nada Sami Kader, Rowan Kamal Zine El Abidine, Tasneem Suleyman Huseyin, Ismail Hamadoun, Tamer Ahmed Ebu Sebah, Mohamed Osama Badri Mohammed, Hisham Mohammed Fadlallah ve Sami Ahmed Kadir olarak açıklanan öğrencilerin ailelerinin halen Türkiye’de oldukları ve çocuklarını kurtarmaya çalıştıkları ifade edildi. Tıp öğrencileriyle birlikte geçen ekipte 2 de Sudanlı olduğu belirtildi.
 
Üç kızın ailesi Türkiye’ye geliyor
 
Son olarak 15 yaşındaki Şahimima Begüm, 15 yaşındaki Amira Abaze ve 16 yaşındaki Kadiza Sultana adlarında üç lise öğrencisi, 17 Şubat’ta Londra’dan İstanbul’a gelmiş, aynı gün Bayrampaşa Otogarı’ndan otobüsle Şanlıurfa’ya gitmişlerdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 3 İngiliz kıza yardım eden kişinin koalisyon üyesi ülkelerden birinin ajanı olduğunu ve yakalandığını söylemişti. Kızların aileleri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmek için önümüzdeki hafta Türkiye’ye gelecek.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın