İştahsız Bebeklere Bitkisel Çözüm

Ahmet Marankiye sorulan soruların başında, bilhassa bebeklerdeki, iştahsızlık probleminin bitlisel çözümü nedir ? sorusu. Ahmet Maranki, Kanal 7 de yayınlanan bir uygulamada, bebeklerde ve erişkinlerde iştah sorununa çözüm olabilecek bitkilerin isimlerini ve bitkisel tariflerini verdi. Bu tariflere, kısaca göz atalım.

*1 çay bardağı kaynamış suyun içine,1 çay kaşığı havuç tohumu atılır. Kısık ateşte birkaç dakika kaynattıktan sonra, 10 dakika demlendirilir. sabah,öğle ve akşam tok karnına içilir.
*Kakule, toz haline getirilir.Günde birkaç kez 0,5 gram hap durumunda alınır.
*Ayva ve ahududu, komposto biçiminde tüketilir. Ayrıca, Badem, ceviz,kimyon, ardıç tohumu, kekik, rezene, söğüt yaprağı, havuç, enginar, greyfurt, kayısı, limon, portakal, domates, nane, sarımsak, turp, adaçayı, kekik, kişniş, gibi bitkilerin iştah açıcı özelliği vardır.
*10 gr kantaron bitkisini, 1 bardak kaynar suya atıp, 10 dakika demlendirerek ek öğle ve akşam yemeklerinden önce 1er bardak içilir.
*Su teresi ya da tere, sıkılırarak suyundan günde 1 bardak içilirse iştah açar.
*1 bardak kaynar suyun içine, 2 tatlı kaşığı dövülmüş kereviz tohumu atılıp, 10 dakika bekletilir. Günde 3 bardak, yemeklerden önce içilir.
*1 bardak kaynar suyun içine, 2 gram papatya konulur.10 dakika demlendirilip, günde 1 bardak, sabah aç karnına içilir.
Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Hülya Caner, “Çocuklarda iştahsızlık” ile ilgili bilgi verdi ve anne babalara tavsiyelerde bulundu.

Ek gıdaların başlanmasından okul çağına kadar, bebeklerinin iştahsızlığından şikayet etmeyen anne baba aşağı yukarı yok gibidir. Özellikle anneler kendilerinin makul gördüğü miktarda yiyecek tüketmeyen bebekleri için çok basit “iştahsız” kararını verebiliyorlar. Ilk bir yıl sürekli çocuğunun kilosunda artış izlemeye alışan anne ve baba, hemen hemen 15. ayda başlayan istahsızlığı ile beraber kilo alımında ilk yıla göre artış göremeyince buna anlam veremiyor.

iştahsız bebekler

iştahsız bebekler

İştahsızlığın En Belirgin Olduğu Dönem: 15- 20. Aylar…

Çocukların büyüme ve gelişmeleri dönemsel farklılıklar gösterir. Hayatın ilk bir yılı büyümenin en hızlı olduğu dönemdir ve tabi ki kalori ihtiyacı da fazladır. Bir yaşından sonra bu hızlı büyüme artık yavaşlar, buna paralel olarak kalori gereksinimi de azalır. Dolayısıyla eskiye oranla belirgin iştahsızlık gözlenir. Özellikle 15-20. aylar iştahsızlığın en belirgin olduğu dönemdir.

Çocuğunuzun İştahını Başka Çocuklarla Kıyaslamayın

Büyümek, beslenmenin dışında yaş, cinsiyet, metabolizma hızı, etkinlik durumu, genetik, psikolojik ve çevresel etkenlerden etkilenmekte ve her çocukta farklı olabilmektedir. En sık karşılaşılan durum, anne ve babalar bebekleri ne kadar yerse yesin aldıkları gıdaları yetersiz bulmakta ve bebeklerinin yediklerini diğer bebeklerin aldıkları gıdalarla kıyaslamaktadırlar. Bilinmelidir ki bebeklerin aldığı gıdanın miktarı kadar içeriği de önemlidir. Yüksek kalorili bisküvi, çikolata gibi besinler, düzensiz atıştırmalar, fast food türü beslenme tarzı, öğünlerdeki yemek miktarını etkiler ve yeterli kalori aldığı halde istahsız görüntüye yol açabilir. Yaşına makul büyüme gösteren çocuk size iştahsız gibi gelse de, ihtiyaci olan gıdaları alıyor demektir.

Ancak iştahsızlıkla birlikte, kilo alımında duraklama yetersiz gelişme gösteren çocukta nedenin ortaya çıkarılması için hekim denetiminden geçirilerek gerekli tetkilerin yapılması gereklidir.

Muayene ile çocuğun büyüme ve gelişme ölçülerinin yaşına makul olup olmadığı değerlendirilmelidir. Kan sayımı, idrar tetkiki, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri, batın ultrasonu gibi kolay tetkiklerle organik bir neden bulunmazsa, boy uzaması ve kilo alışı yeterli ise endişe edilmemelidir.

Her çocuk her şeyi yemeyebilir. Çocukların da sofrada hazırlanan yemekler arasından seçme özgürlükleri olması gereklidir. Süt içmiyor fakat yoğurt, peynir tüketiyorsa problem yoktur veya meyveleri seviyor, sebze sevmiyorsa bu da kabul edilebilir. Hatta öğün atlaması bile normal kabul edilmelidir. Anne ve babaya istahsız gibi gelen bebekler aslında yanlış beslenme alıskanlığı olan bebeklerdir.

Çocuğun Psikolojik Durumu Önemli
Çocukların iç dünyalarında yaşadıkları duygularda iştahlarını etkileyen önemli etkenlerden biridir. Bilinç altına yerleşmiş herhangi bir endişe, üzüntü, nefret ya da kıskançlığın baskısı onun iştahını kesebilir. Bu nedenle iştahsız çocukta organik nedenler araştırılırken kesinlikle çocuğun ruhsal durumu da değerlendirilmelidir.
Çocuklarda iştahsızlığı gidermenin yolları

Öncelikle çocuk sofraya aile ile beraber oturmalıdır.

Çocuğunuz yemek yerken yedirdiğiniz herşeyin faydasını bir bir anlatın.

Aile çocuğun yemek alışkanlıklarının geliştirilmesinde en etkili ortamdır. Çocuklarda ilk öğrenme yakın çevresindeki bireyleri taklit etme şeklindedir. Anne, baba ve kardeşler onlar için en iyi modellerdir. Yemek yeme alışkanlıkları aile sofrasında edinilir. Anne ve babanın sevdiği yiyeceklere karşı arzu oluşurken; onların sevmediği yiyeceklere reaksiyon gelişebilir. Besinler mevsimine göre, çeşitlerine özen gösterilerek hazırlanmalı ve çocuğa her besinin faydaları anlatılarak onunla beraber tüketilmelidir.

iştahsız çocuklara bitkisel çözüm

iştahsız çocuklara bitkisel çözüm

Yemek yedirmek için sürekli çocuğunuzun peşinde dolaşmayın

Düzenli saatlerde öğüne alışması sağlanmalıdır. Öğün aralarında ve yemek öncesinde düzensiz olarak gıdaların alınması, “ne yerse kar” kanaati ile çocuğun arkasında gezerek kaşık kaşık bir şeyler yedirme ve midede sürekli besin bulunması acıkma duygusunun gelişmesini engeller. Sofrada yemediğinde ikinci öğüne kadar aç kalacağını bilen çocukta beslenme düzeni daha çabuk yerleşecektir.

Annelere Öneriler:

• Yemeğin sofrada yenmesini alışkanlık haline getirin.

• Besin değeri yüksek, çocuğun severek yediği gıdalar tercih edilmeli, kesinlikle miktar yönünde zorlama yapılmamalıdır.

• “Kardeşin bitirdi, sen hala yemedin” gibi kıyaslamalar yapılmamalıdır.

• Yemesi karşılığında takdir edilmeli, ama ödüle alıştırılmamalıdır.

• Fazla miktarda inek sütü ya da meyve suyu alan bebekler tok olduklarından diğer gıdalara
direnç gösterirler. Ayrıca aşırı süt tüketiminin sonunda oluşabilen anemide yine iştahsızlık sebebi olabilir.

• Tabağına yiyebileceği kadar yemek koyulmalı, hatta azar azar yemek koyarak tabaktaki yemeğini bitirdikçe takdir edilmelidir.

• Çocuğun bireysel gelişimi desteklenmeli, sofrada özgür bırakarak kendi kaşığı ile beslenmesine fırsat verilmelidir.

• Açık havada gezinti yapılmalı ve yemeklerini buralarda yemeleri sağlanmalıdır.

ASLA “İŞTAH ŞURUBU” ADI ALTINDA SATILAN İLAÇLARDAN KULLANMAYIN

İŞTAH AÇAN FAKAT HİÇBİR YAN ETKİSİ OLMAYAN İLAÇ HENÜZ KEŞFEDİLMEDİ.

Çocuklarda görülen iştahsızlık problemine karşı verilen iştah açıcı ilaçların da yan etkilerinin göz ardı edilmemesi gerekiyor.

İştah açmak için verilen bütün antihistaminik grubu ilaçların iştah açması, bu grup ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabiliyor.

Tabii ki bu ilaçların yan etkileri yalnızca iştah açmakla sınırlı değil; ilacı alanların bir kısmında uyku uyuşukluk, bazılarında tam tersi huzursuzluk, aşırı sinirlilik, alerjik tepkiler, anemi, karaciğer fonksiyonlarında bozulma, kusma, ishal, kabızlık, sık ve ağrılı idrar yapma gibi yan etkiler ortaya çıkıyor.

Bu ilaçların iştah açıcı etkileri yan etki olarak ortaya çıktığından ilaçları kullananların hepsinde görülmüyor. Görülse de yalnızca kullanıldığı sürece etkili olmasından ilacın kesilmesi ile bu etki ortadan kalkacağından -esasen ilacın 15 günden çok kullanılması hiç tavsiye edilmediğinden -bu gibi yollara başvurmanın ne kadar anlamsız olduğunu anlamak çok zor değil gibi görünüyor.

Birçok anne çocuğunun iştahsız olmasından şikâyet eder. Bu yüzden anneler bebeğini sürekli besleme eğiliminde olurlar. Sevgili veliler; netlikle çocuğunuza zorla yedirmeyin, zira iştahsızlık çeşitli hastalıların sinyalini verir” .

İştahsızlık, çocuğun ihtiyacı olan gıdayı alamaması olarak tanımlanıyor. İştahsızlık, idrar yolu enfeksiyonları, kulak, burun, boğaz ağrıları, anemiler, bazı hormonal ve alerjik hastalıklarda sık sık ortaya çıkıyor. Ayrıca psikolojik etkenler de bebeklerin iştahında önemli rol oynuyor.

İştahsızlığa neden olan organik bir neden varsa, ilk önce bu problem ortadan kaldırılmalı ve netlikle bunun için detaylı muayene ve tetkikler şart.

Huzursuz aile ortamı iştahsızlığı ekliyor

Aile ortamının huzursuz olması da, çocukta görülen iştahsızlığın önemli bir nedeni. Beslenme biçimi, hangi tür yiyeceklerin tercih edildiği, yiyeceklerin nasıl hazırlandığı, beslenme saatleri çocuğun iştahını belirleyen en önemli etkenler arasında yer alıyor.

Annelere Tavsiyeler

Uzman arastiricilara göre,bebeklerde sık sık ortaya çıkan iştahsızlığa karşı alınabilecek önlemleri şu şekilde sıralıyor;

Özellikle ülkemizde demir eksikliği ile fazla karşılaşıldığı için bebeklere 4. ya da 5. aylarda demir profilaksin başlanmalıdır.

İnek sütü tüketimine de imkân varsa bir yıl, yoksa dokuzuncu ayda başlanmalıdır. Daha erken dönemde inek sütü kullanımı demir eksikliğine neden olabilir.
İdrar yolu enfeksiyonları ihmale gelemeyecek durumlardan biridir. Çocuğunuz iştahsızsa kesinlikle idrar yolu enfeksiyonunu da göz önünde bulundurun.

Ek gıdalara 6. aydan daha geç başlamayın. Bebeğinizi 9. ayda sofraya oturtun. El becerilerinin, ısırma ve çiğneme becerilerinin gelişmesine yardımcı olun.

Çocuğun sevmediği gıdalarda ısrar etmeyin. Ancak bazı zamanlar deneyin veya daha cazip hale getirerek sunun.

Çocukların mide kapasiteleri ufak olduğu için 7–8 kaşıktan sonra yemek istemeyebilirler. Bu durumda bebekleri zorlamayın. Bazı anneler bebeklerini zorlayarak yemek yedirmektedirler. Eğer ki 4–6 ayda beslenmede bir sorun varsa, bu organik bir nedenden kaynaklanma olasılığı yüksektir ve bu yüzden kesinlikle bir uzmana başvurmak gereklidir.

Çocuğunuzu diğer bebeklerle kıyaslamayın. Küçük kalacaksın diye sözlerle tehdit etmeyin.

Yemek sırasında çocuğu üzecek ya da korkutacak şeyler söylemeyin. Evde kavga eden ebeveynlerin varlığı bebeklerde yemek yemeyerek reaksiyon vermelerine neden olabilir.

Yemekten önce çocuğa abur cubur gıdalar yedirmeyin. Çocuğun iştahının kesebilir.

Uyku düzenlerini değiştirmemek ya da düzen oluşturmak, temiz havaya çıkarmak, yürütmek, oyun oynamalarını sağlayarak bebeklerin rahatlıkla yemek yemelerini kolaylaştırabilir.
Çocuğun bilinçaltına yerleşmiş endişe, üzüntü, nefret ya da kıskançlık gibi duygular iştah azalmasına neden olabilir ve bu durumun tedavisi gerekmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın