İstanbulun Yeni Havalimanı İnşaatı

 

Türkiye her geçen gün yeni projelere imza atmaktadır. Son dönemlerde imza atılan en büyük projelerin arasında İstanbul’da yapımına başlanmış olan 3. Havalimanı olarak bilinmektedir. İstanbul’da Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarından sonra ses getirecek ve tüm dünyada büyük ilgi uyandıran bir havalimanı projesi olarak gündemde yer almaktadır. 3. havalimanı projesi tamamlanması ile birlikte ülkenin ekonomisine büyük katkılarda bulunacaktır. Özellikle ihracat ve transit seyahatlerde 3. havalimanı büyük umutlar vaat etmektedir.

Havalimanı Projesi

Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olan 3. havalimanı, halkta büyük ilgi ve merak uyandırmıştır. Projenin ihalesi 2013 yılında yapılmış ve yaklaşık bir yıl sonra, 2014 yılının Haziran ayında inşaatın temeli atılmıştır. İnşaat planı 3 etapta çıkarılmıştır. 1. etabın hizmete açılması 29 Ekim 2017 tarihi olarak planlanmakla birlikte, diğer 2 ve 3. etapların hizmete girmesi 2018 yılını bulacaktır.

Havalimanı İnşaat Özellikleri

En büyük havalimanı olması beklenen 3. havalimanının 150 milyon yolcu kapasitesi ile hizmete girmesi beklenmektedir. Böylece Türkiye ve Avrupa’daki en yüksek kapasiteli havalimanı olarak tarihe geçmesi beklenmektedir. Hedeflenen yolcu kapasitesine ulaşılıp ulaşılamayacağı proje tamamlanıp, havalimanının hizmete girmesi ile birlikte ortaya çıkacaktır.

6 pistli olması beklenen havalimanı, 3 uçak aynı anda iniş yapabilecek. Tam kapasite hizmet vermeye başladığında pist başına 19 uçak iniş – kalkış yapma kapasitesine sahip olacak.

Havalimanı Konumu

havalimanı projesi tasarlandığı günden inşaatına başlandığı güne kadar konumu hakkında birçok fikir yürütülmüş ve araştırmalar yapılmıştır. 3. havalimanı konumu derin inceleme ve araştırmalar sonucunda en uygun alan olarak, Yeniköy ve Akpınar Köyleri arası seçilmiştir. Bu alanın %80 kısmı kamuya ait olması ile birlikte çevrede bulunan diğer arsalar için de kamulaştırma çalışmalarına başlanmıştır.

Havalimanı İhtiyacı

Hava yolu ile ulaşım hızlı olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Özellikle iş dünyasındaki isimler ve yurt dışı bağlantıları için hava yolu ulaşımı oldukça büyük önem taşımaktadır. İstanbul bir ayda bile yüksek rakamlarda yolcuların havayolu ulaşımını sağlamaktadır. Sabiha Gökçen ve Atatürk Hava Limanları artan taleplere yetişmekte zorlanmaktadır. Bu nedenle 3. havalimanı inşaatına başlanmıştır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın