Kadında yumurta çatlamaması nedir?

Yumurta çatlaması nedir?
Yumurta çatlaması kadında yumurtanın yumurtalıktan dışarıya salınması demektir.
Yumurta çatlaması = Yumurtlama = Ovulasyon = Folikül çatlaması = Folikül yırtılması = Folikül rüptürü –> Bu terimler tamamıyla aynı olayı ifade ederler.
Yumurta çatlaması sözü ile anlatılan olayda aslında çatlayan ya da yırtılan yumurtanın kendisi değildir (yumurta hücresi değildir), yumurtanın etrafını saran foliküldür. Yumurta hücresi yumurtalıkta folikül denilen keseciklerin içerisinde bulunur. Yumurta hücresinin etrafını saran folikül belli bir büyüklüğe (genelde 18-20 mm) eriştiğinde yırtılmaya (çatlamaya) başlar ve içerisinde bulunan yumurta hücresi yumurtalıktan dışarıya salınmış olur. Bu yumurta hücresi tüp tarafından yakalanır ve sperm ile buluşursa gebelik (döllenme) oluşur. Yumurta yumurtalıktan atıldıktan sonra yani yumurtlama olduktan sonra çatlama gibi bir duruma maruz kalmaz. Çatlama olayı esasen yumurtlamanın kendisidir.

kadınlarda yumurtlama dönemi

kadınlarda yumurtlama dönemi

Yumurtalık çatlaması nedir?
Yumurtalık yani tıbbi adıyla over denilen organ kadında yumurta hücrelerini içeren organdır. Çatlayan yumurtalık organının kendisi değildir, yumurta hücrelerini içeren folikül denilen keseciklerdir. Üstteki görselde yumurtalık üzerinde bulunan bir folikülün çatlaması neticesinde dışarıya salınan bir yumurta hücresi görülmektedir.

Yumurta çatlaması nasıl olur? Nasıl anlaşılır? Belirtileri?
Yumurta çatlaması yani yumurtlama (ovulasyon) olduğunda çatlayan folikülün içindeki sıvı karın içerisine yani rahim ve yumurtalıkların etrafına aktığı için genelde hafif bir ağrıya neden olur. Kadınlar genelde yumurta çatlaması olduğunda kasıklarında tek taraflı ya da iki taraflı bir ağrı hissederler fakat her yumurtlama döneminde hissedilmeyebilir. Yumurtlama günü yaklaşırken vajinal ıslaklıkta, akıntıda artış olur. Göğüslerde hassaslık, şişme dolgunluk, vücut ısısında artma ve cinsel arzuda artma yumurtlama döneminde görülen diğer belirtilerdir.

Yumurta çatlaması kaç gün sürer?
Yumurta çatlaması denilen olay bir anlık bir olaydır yalnız yumurtalıktan salınan yumurta en çok 12-24 saat kadar yaşayabilir. Bu nedenle yumurta çatlaması olduktan sonra en çok bir gün içerisinde gebelik şansı vardır. Bu hususta daha ayrıntılı açıklamaya buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Yumurta çatlaması için neler yapılmalı?
Özellikle kısırlık (infertilite) tedavisi göre hastalar tarafından sık sorulan bir sorudur bu. Bu hususta hekim tavsiyesi ve ilaçları dışında hiçbir teknik denenmemelidir. Bitkisel ilaçlar ya da çeşitli isimlerle pazarlanan kürler bu hususta bir yarar sağlamayacağı gibi infertil hastaların çeşitli konularda zarar görmesini de sağlayabilir. Unutulmamalıdır ki bitkilerde hangi maddenin ne kadar bulunduğunun bir standardı yoktur ve infertilite gibi titiz bir hususta dışarıdan bu yolla alınacak maddeler çok zararlı olabilir. Bu tür bitki, ot, çay v.b programlardan kesinlikle uzak durulması gerekir.

Yumurta çatlaması ne zaman olur? Adetin kaçıncı günü?
Yumurtlama olayı aşağı yukarı olarak adet kanaması başlamadan 14 gün önce oluşur. Adetleri daha nadir örnek olarak 35 günde bir olan bir kadında yumurtlama adet başlamasından 21 gün sonra oluşur. Bu hususta detaylı açıklamaya ve otomatik yumurtlama (yumurta çatlama) zamanı hesaplama programına buraya tıklayarak erişebilirsiniz. Buna benzer biçimde sayıları derli toplu 28 günde bir olan bir kadında yumurta çatlaması adet başlamasından 14 gün sonra olur, sayıları 30 günde bir olan bir kadında adet kanaması başladıktan 16 gün sonra olur.

Yumurta çatlaması ve hormonlar:
Yumurta çatlaması (folikül rüptürü) adet döneminin ortasına denk gelen günlerde östrojen (E2, enstradiol) ve LH hormonlarının düzeyinin maksimuma ulaşmasını (pik yapması) takiben oluşur. Estradiol (E2) hormonunun pik yapmasından 12-24 saat sonra LH hormonu pik yapar. LH hormonunun yükselmeye başlamasından 36 saat sonra (LH’nın maksimal seviyeye ulaşmasından 12 saat sonra) yumurta çatlaması oluşur.

yumurta çatlamaması

yumurta çatlamaması

Yumurta çatlatma iğnesi:
Kısırlık tedavisi verilen hastalarda aynı normal kadın bedenindeki ritme benzer biçimde yumurta yeteri kadar büyüklüğe eriştiğinde HCG hormonu (Koriogonadotropin alfa) içeren ilaçlar uygulanır, bu ilaçlar “çatlatma iğnesi” şeklinde de adlandırılır. Bu ilacın özelliği kadın bedeninde bulunan LH hormonuna benzemesidir, bu nedenden dolayı LH yükselmesini taklit ederek yumurtanın çatlamasını sağlar. Yumurta çatlatma iğnesi uygulandıktan aşağı yukarı 36 saat sonra yumurta çatlaması yani yumurtlama (ovulasyon) oluşur.

Yumurta çatlamasından sonra döllenme olması:
Yumurta çatlamasından sonra salınan yumurta tuba (tüp) organı ile yakalanır ve yakın zaman cinsel ilişkide bulunulmuşsa ya da aşılama yapılmışsa sperm ile yumurta hücresi tüp içerisinde buluşur ve döllenme oluşur. Döllenme ile oluşan gebelik gereçi rahim içerisine ilerleyerek yerleşir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın