Kartal’dan ilginç sözler !

Fenerbahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal, Emmanuel Emenike tercihinin eleştirilmesine ilginç bir karşılık verdi.

Fenerbahçe’nin hocası, Nijeryalı yıldıza tepki gelme ihtimalini karşılaşma öncesi düşündüğünü belirtti, “Ama Emenike bizim oyuncumuz. Böyle bir risk var diye her maç Sow ve Webo’yu mu oynatacağız? Emenike rakipler için çok büyük bir tehdit. Brugge maçını izledik, ağır stoperleri olduğu için onda karar kıldık” diye konuştu.

Fenerbahçe Teknik Direktörü İsmail Kartal, son dakikada kazanılan Beşiktaş maçı sonrası önemli açıklamalar yaptı.

Şükrü Saracoğlu Stadı’nda basın mensupları ile sohbet eden Kartal, Emmanuel Emenike tercihinin nedenlerini anlatırken, Slaven Bilic’e de sert mesajlar gönderdi.

Derbiye başlamadan Gökhan Gönül’ün sakatlığı ile tüm planları bozulan sarı – lacivertli ekibin çalıştırıcısı, “Böyle bir maça bu kadar olumsuzluklarla başlamak son yıllarda başka bir antrenörün, başka bir takımın başına gelmiş midir? Buna rağmen kenarda ve sahada soğukkanlı durduk, oyuncularımıza güvendik. Futbolcularımı tebrik ediyorum. Bu kadar olumsuzluğa rağmen 3 puan aldılar” dedi.

Taraftarlara çağrı

Kartal, taraftarın Emenike’ye sahip çıkması ve takıma inanması gerektiğinin de altını çizdi ve şöyle devam etti; “Emenike duygusal bir çocuk. Taraftarlarımızın da biraz hoşgörülü olması, biraz takımına sahip çıkması lazım, inanması lazım. Emenike de ister o golü atmak, kimse kaçırmak istemez. Tepki konulduğu zaman yapacaklarını yapamaz. Devre arası çok üzgündü. Baktım ki takıma bir şey veremeyecek, hazır olan Webo’yu oyuna aldım. Emenike’yi daha fazla yıpratmayalım, taraftarı germeyelim diye böyle bir hamle yaptık. Tam bu sırada Kuyt sakatlandı. Buna rağmen Allah yardım etti kazandık.”

Emenike’nin formayı çıkarıp soyunma odasına yönelmesinin ardından futbolcusunu durduran ve sahaya döndüren deneyimli çalıştırıcı o anda yaşananları da anlattı;

“Formasını çıkarttı, araya girdim. Anlık şeyler oldu tekrar formasını giydi. Formasını giymesini ben rica ettim. ‘Lütfen arkadaşların için, bu taraftar için formanı giy, devreye kadar oyna’ dedim. ‘İnşallah bir gol atarsın. Her şey düzelir’ dedim. Devrede durumu iyi değildi, daha fazla ısrar etmenin anlamı yoktu.”

Fırsat buldu atamadı

Kartal, “Emenike’nin gol kaçırması durumunda olası bir tepki oluşma ihtimalini düşündünüz mü” sorusuna ise şu yanıtı verdi;

“Bir gol kaçırdığında taraftar tepki gösterir düşüncesi aklıma gelmişti. Ama Emenike bizim oyuncumuz. Böyle bir risk var diye her maç Sow ve Webo’yu mu oynatacağız? Emenike rakipler için çok büyük bir tehdit. İlk yarı Emenike’nin zorlamasıyla 3 tane net pozisyonumuz var. Brugge maçını izledik. Beşiktaş’ın stoperleri ağırdı, onu oynatmaya karar verdik. Emenike’nin baskısıyla o pozisyonlara girdik.”

Kartal, “Emenike’yi sadece gol atması için oynatmıyorum. Beşiktaş’ın Club Brugge’dan yediği gole bakın defansın arkasına stopere atılan toplarla golleri buldular. Bizim bu konuda en önemli oyuncumuz Emenike, ikinci oyuncumuz Sow. Biz de bunu denedik ve kullanmak istedik. Fırsat da buldu ama değerlendiremedi” ifadelerini kullandı.

Bilic ağzından çıkanlara dikkat etsin

“Biz de Sırpça (Hırvatça) kelimeler biliyoruz. Bilic ağzından çıkan sözlere dikkat etsin. ‘Fenerbahçe golü kontradan attı demiş.’ Acaba başka bir maçı mı izledi? Her maçta oyuncularla Bilic arasında bir diyalog yaşanıyor. Biz kendi oyuncularımızı sakinleştiriyoruz. Demiş ki ‘Fenerbahçe kulübesi bize doğru geldi.’ Görüntüleri izledik. Baktık, kimsenin geldiği falan yok. Ortamı geren yardımcıları ve kendisi. Bu ülkeye geldi. Ülkemiz güzel bir ülke. En güzel kulüplerden birinde çalışıyor. İnşallah da başarılı olurlar. Türk futbolunun gelişmesi için mücadele ediyoruz. Biraz sağduyulu ve sakin olunması lazım.”

Tepkiler etkiliyor

“Taraftarlarımızı mutlu etmek için buradayız. Onların da biraz hoşgörülü olması lazım. Sonuçta şampiyonluğa oynuyoruz. Futbolculara inanmaları lazım, bize güvenmeleri lazım. Biz de en iyisini yaparak onları mutlu edelim. Böyle tepkiler koyulduğu zaman oyuncular da sahada istediklerini yapamayabiliyorlar.”

Kurada çıksa geri çağırırdık

Kartal, “Devre arasında sahayı terk eden Emenike doping kontrolüne çağrılsaydı ne yapılacaktı? sorusuna ise “Emenike’nin morali bozulmuştu. Bu yüzden eve gitti. Eğer doping kurasında çıksaydı yeniden çağırırdık, gelirdi. Mecburi değişiklikler nedeniyle panik durumu oldu” yanıtını verdi.
Bu arada doping kontrolü için çağrılacak iki oyuncu arasında Emenike’nin olmadığı, bunun da maçın ikinci yarısı öncesi belli olduğu belirtildi.

İkiye katladık

“Oyunun geneline baktığımızda planlarımız tuttu. Zaman zaman Beşiktaş pas yaparak bizi kırdı. İstatistiklere baktığımızda rakibi ikiye katlamışız. Topla oynama, orta, ikili mücadele kazanımı, pas istatistiklerinde her şeyde iki katı öndeyiz…”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın