Kat karşılığı arsa satışında nasıl bir sözleşme yapılır

 

Özellikle günümüzde kat karşılığında arsa satışı hayli artmış durumdadır. Kentsel dönüşümlerin de mecbur kılınmasıyla kat karşılığında arsa satışı yapmak zorunda bırakıldı insanlar. Ancak vatandaş daha önce sürekli olarak bu işi yapmadığından dolayı tecrübesiz olabiliyor. Kandırılmamak için kat karşılığı arsa satış sözleşmesi yapmalarında büyük yarar olacaktır. Peki, nasıl yapılır bu sözleşme? İşte bu yazımızda buna değineceğiz.

Bu sözleşme ticaretin en önemli kısmı olup uzman kişilerden yardım alınmalıdır. Mesela bir avukata giderseniz zaten size detaylı bilgileri verip, bütün işlemlerinizi halledecektir. Fakat yine de bilgi sahibi olmakta yarar vardır. Bu sözleşmede müteahhidin yükümlülükleri bulunmalı ve bunlar tapuya şerh edilmelidir.

Tapuya şerh ediliyorsa eğer müteahhide verilen yükümlülükler arsa sahibi bunun karşılığında bir teminat almalıdır ki genelde bu da teminat mektubu olmaktadır. Böyle bir durumda tapunun büyük çoğunluğu müteahhidin kontrolüne geçer ve tüm işlemler yapılmaya başlanır. Aslında bunun nedeni hem alıcıyı hem de satıcıyı koruma altına almaktır.

Bir diğer önemli husus ise inşaatın ne zaman başlayıp ne zaman biteceğinin belirtilmesidir. Bu da oldukça önemli olup avukat arkadaşlar zaten detaylı bilgilendirme yapacaklardır. Bir de inşaat bittikten sonra iskân masraflarının kimin karşılayacağı da önceden sözleşmeye eklenmelidir. Zira daha önce inşaat yapanlar bilirler iskân için bir çok masraf çıkmaktadır ve bu da size sonradan zarar olarak dönebilir. Bunu da önceden konuşup sözleşmeye dahil edebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın