Korkulu rüya sivilce (akne) problemleri

Sivilce (akne) problemi

Sivilce ya da tıbbi adıyla akne, en yaygın görülen cilt rahatsızlıklarından biridir ve buluğ çağında insanların hemen bütünü hafif ya da ağır biçimiyle bu problemi kesinlikle yaşamıştır. Bu yazıda sivilcelerin genel özelliklerine değil, sivilcelerin hangi durumlarda jinekolojik bir hastalığa işaret edebileceği konusuna değinilecektir.

sivilce lekeleri

sivilce lekeleri

Sivilceler Nasıl Oluşur?

Sivilceler cildin yağ bezlerinin bir hastalığıdır. Yağ bezlerinin cilde açılan kanalları tıkandığında sivilce denilen oluşumlar ortaya çıkar. Sivilceler en çok yüzde, alında, sırtta, göğüste ve omuzlarda oluşurlar. Estetik görünümün geçici olarak bozulmasına neden olabilecekleri gibi, şiddetli olan lezyonlar nedbeleşerek iyileştiklerinde kalıcı izler de bırakabilirler.

Yağ bezleri normalde sebum adı verilen bir madde salgılarlar. Bu salgı bildiğimiz yağ özelliklerini taşır ve amacı cildi güvenliğini sağlamaktır. Yağ bezlerinin önemli kısmı vücutta kıl köklerinin (foliküllerin) inedende yer alırlar ve salgı bu kıl kökünün yüzeyine olur. Herhangi bir nedenle sebum (“yağ”), bu kıl kökünün bulunduğu bölgeden dışarı açılamadığında bu bölgede birikir ve sivilce ortaya çıkar.

Kıl kökü tıkandığında içeride biriken bu sebum ve kıl kökü yenilenmesiyle normalde dışarı atılması gereken ölü hücreler atılamadığından içeride birikirler ve bakteriler için çok makul bir besiyeri oluştururlar. Başta Propionibacterium Acne adı verilen bakteri olmak suretiyle çeşitli bakteriler tıkanmış folikül içinde çoğalmaya başlarlar. Bakterilerin çoğalırken salgıladıkları maddeler bölgede ödem, kızarıklık ve ağrı gibi iltihabi belirtilere yol açarlar. Belli bir aşamadan sonra kıl kökü içindeki basınç çok artar ve sivilce içeriği patlayarak cilde boşalır.

Sivilce oluşumunu açıklamak için çok çeşitli kuramlar ortaya atılmıştır. Bunlardan en fazla kabul göreni kanda “erkeklik hormonlarının” artması ve bu artışa bağlı olarak kıl kökünün içinde bulunan sebum salgısının ileri derecede artmasıdır. Özellikle buluğ çağının başlarından itibaren hem kız hem de erkek bebeklerde büyüme ve gelişmeyi sağlamak amacıyla testosteron hormonu ve diğer erkeklik hormonları artar ve bu artış duyarlı kişilerde sivilce oluşumuyla sonuca erer.

Sivilce oluşumu kalıtımsal özelliklerden çok fazla etkilendiği zaman bilhassa anne ve babasında buluğ çağında sivilce hikâyesi olan kız ve erkekler bu sorunla daha sık karşılaşırlar. Kalıtım büyük ihtimalle sebum salgılayan hücrelerin erkeklik hormonlarına duyarlılığını etkilemektedir.

Ergenlik çağındaki kızlarda ve kadınlarda adet kanamasından 2-7 gün önce değişen hormonal ortam sebebiyle sivilcelerde artış gözlenir. Gebelik, doğum kontrol hapına başlama ya da bırakma, ağır ruhsal ya da fiziksel gerilim de hormon düzenini etkileyerek sivilcelerin artmasına ya da önceden hiç sivilce problemi yaşamayanlarda yeni sivilce oluşumuna yol açabilir.

Cildi “kirli” olanlarda ve bazı gıdaları alanlarda sivilcelerin daha fazla görüldüğü doğru değildir.

Sıklıkla buluğ döneminde ortaya çıkmaya başlayan sivilceler genelde 30 yaşından sonra azalma eğilimi gösterse de, 40-50 yaşlarına kadar sivilce problemi yaşayan insanlar da vardır.

Jinekolojik Açıdan Sivilceler

Sivilcelerin oluşumunda kanda erkeklik hormonu seviyesi artışının önemli unsurlardan biri olduğu belirtilmişti. Kadınlarda bu hormonun artmasına sebeb olan jinekolojik problemler sivilce oluşumuna neden olabilmektedirler. Jinekolojide bu durumun en çok yaşanmasına sebeb olan hastalık polikistik overdir. Kronik yumurtlama sorunluluğuyla seyreden bu hastalıkta adet görememe, nadir adet görme, şişmanlama, gebe kalamama, tüylenme gibi belirtiler olabilir.

sivilce akne problemlerine çözüm

sivilce akne problemlerine çözüm

Sivilcelerin tedavisi genelde bir cildiye uzmanı tarafından yapılır. Ancak bilhassa yukarıda sayılan belirtilerin varlığında cildiye uzmanı değerlendirmesine ek olarak bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı değerlendirmesi de gerekmektedir. Yukarıdaki belirtiler dışında, buluğ döneminde hiç sivilce olmamış ya da hafif olmuş olduğu halde buluğ döneminden sonra sivilce sorunuyla karşılaşan kadınların da bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı değerlendirmesinden geçmeleri tavsiye edilmektedir.

Cildiye uzmanı tarafından izotretinoin içerikli ilaç tedavisi verilen kadınların gebelikten korunmaları gerektiği unutulmamalıdır. Sivilce tedavisinde en güçlü ilaçlardan biri olan izotretinoin, bilinen en güçlü teratojen (cocukta doğumsal eksiklik yapan) ilaçlardan biri olmasından bu ilaç gebe olan ya da gebelik şüphesi olan kadınlarda kullanılmamalıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın