Miyom nedir ve tedavisi nasıl olur?

Myom nedir? kimlerde yaygındır?

Myom, rahim kaslarından gelişen ve toplum arasında “ur” diye bilinen iyi huylu bir tümördür.

20-35 yaş arasındaki kadınların %20 ila 25’inde görülür. Ancak yaş ilerledikçe, myom sıklığında artış olur ve 45 yaş üzerindeki kadınların aşağı yukarı %40’ında myom vardır.

Sıklıkla birden fazla myom olur.

myom ve tedavisi

myom ve tedavisi

Kimlerde yaygındır?

• Hiç doğum yapmamışlarda daha sık görülür. Bazı ailelerde daha yaygındır. Menopozdan sonra ise görülme olasılığı daha azalır. Zaten menopoz sonrası myom boyutlarında da küçülme beklenir. Ancak menopoza rağmen myom boyutlarında artış olursa akla kötü huylu tümörler gelmelidir.

• Şişmanlar risk altındadır.

Myomlar nelere yol açabilir?

Myomlar en çok hiçbir şikayet vermeden rastlantısal olarak bulunurlar.

Ancak myom, rahim duvarında yerleştiği yere göre değişik şikayetlere neden olabilmektedirler. Neden olduğu başlıca şikayetler:

• Adet düzensizlikleri
• Ani başlangıçlı Kasık ağrısı
• Uzun süreli kasık ağrısı
• Kısırlık
• Düşük

Myomun yerleşim yeri ve neden olabildiği durumlarla ilişkisi nasıldır?

• Rahim iç duvarına (submüköz) yerleşen myomlar: En çok kanamaya sebeb olan myom yerleşimidir. Rahimde myom olduğu zaman, kadında adet kanamaları artar ve pıhtılı bir kanama meydana gelebilir. Ek olarak bebeğin anne rahmine yerleşimini bozması sebebi ile kısırlığa ve düşüğe neden olabilmektedir.

• Rahimin duvarının içinde myom(intramural) : Bu durumda da adet kanamaları artar ve adetler ağrılı bir şekle dönüşür. Ek olarak sık idrara çıkma, kabızlık, kanamanın fazla olmasına bağlı kansızlık ve kansızlığa bağlı vücut değişiklikleri görülebilir.

• Rahim duvarının dışında yerleşim gösteren myom( subseröz): Bu yerleşim tipi myomlar içerisinde en iyi olanıdır.Kanama üzerine etkisi yoktur. Ancak kasık ağrısı ve sık idrara çıkmaya neden olabilmektedir.

• Rahimden dışarı yani vajene doğmuş myom: Bu myom tipi hem kanamaya neden olabilmesi, hem ilişki sırasında ağrı ve kanama yapabilmesi ve hem de enfekte olabilmesi açısından diğer yerleşim yerlerinden farklıdır. Bu nedenle saptanır saptanmaz alınmalıdır.

Bu sayılan bölgelerin dışında myomlar çok farklı yerlere de yerleşim gösterebilirler.

Myomlar ne zaman tedavi edilir?
Burada tedavi ile anlatılmak istenen myomun cerrahi olarak çıkartılmasıdır. Bu tedavi dışında ilaç tedaviside vardır. Ancak gerek yan etkilerinin çok fazla olması gerek tedaviyi bıraktıktan sonra myomun yeniden büyümesi sebebi ile çok fazla kabul görmemektedir.

Hangi myomlar takip edilir?
Hastada şikayet yoksa ve rahimi çok büyültmemiş ise takip edilebilir. Bu durumda yılda iki kez yapılacak olan ultrasonografi ile myomun boyutu ve büyümesi takip edilmelidir.

Myomların cerrahi tedavisi nasıldır?
Burada myomun yerleşimi ve hastanın cocuk talebinin olup olmaması tedavi biçimini esas belirleyen etkenlerdir. Burada iki myom yerleşimi tedavilerinin farklı olabilmeleri sebebi ile özeldir.

1-rahim boşluğu içindeki myomlar( submüköz): Bu yerleşim yerinde histereskopik myomektomi en doğru tedavi biçimidir.

miyom nedir

miyom nedir

Avantajları;

• Kısa bir operasyon süresi vardır
• Hasta hastanede daha kısa yatar
• Karın bölgesinde kesi yapılmadığı için enfeksiyon riski minimaldir
• Başarı oranı yüksektir.
• Rahim alınma tehlikesi oldukça azdır

Tehlikeleri nelerdir;

• Rahim delinebilir
• İşlem çok uzun sürerse, kullanılan suyun bir kısmı hastanın kan damarlarına girer ve hayati tehlikesi olabilen beyin ödemi oluşabilir.

2- Rahim dışında yerleşim gösterenler (subseröz): Günümüzde artık bu yerleşim yeri için açık ameliyat olmak çok mantıklı değildir. Laparoskopik (kapalı ameliyat) operasyon bu myom için vazgeçilmezdir. Ancak myomun kabul edilebilir bir büyüklükte olmalıdır.

Myom alma ameliyatlarının riskleri nelerdir?
Myom ameliyatlarında olabilecek değişik komplikasyonlar vardır. Bunlar aşağıda verilen etkenlerle ilişkilidir. Burada hastanın ameliyat öncesi yeterli bilgilendirilmesi ve olabilecekler konusu ile ilgili rızasının alınması oldukça önemlidir.

Her myom ameliyatında rahim alınma riski var mı dır?

Tabiki yoktur. Ancak çok büyük myom varlığında ya da rahimin aşağı kısmına yerleşim gösteren myom varlığında bu risk daha çok artmaktadır.

Myomu yok eden ilaç var mı dır?

Malesef hiç bir ilaç myomu ortadan kaldırmaz. Bazı ilaçlar, myomu küçültürse de, ilaç kullanılırken hasta menopoza gireceğinden, hastada menopoz belirtileri ortaya çıkar.

Myom ameliyatı sonrası ne zaman gebe kalınabilir?
Burada önemli nokta myomun hangi lokalizasyondan çıkartıldığıdır. Subseröz ve submüköz myomlarda operasyondan sonra ilk 3 ay, rahim duvarı içerisine yerleşik myomların ameliyatından sonra ilk 6 ay gebe kalmasına izin verilmemelidir. Bu sürelerden sonra gebeliğe izin verilebilir.

Myomu olan bayanlar dikkat gebeliğiniz kötü etkilenebilir?
Rahimde myom olduğu halde gebelik de oluşabilir. Bu durumda, gebeliğin erken zamanlarında yani ilk 3 ayında myom büyür. Daha sonra küçülebilir, değişmeyebilir ya da büyümeye devam edebilir. Bunu daha önceden kestirmek zahmetlidir.

Myomun gebelik üzerinde olası etkileri nelerdir?
• Myom düşüklere yol açabilir
• Bebek gelişmesi tam olmayabilir
• Bebeğin eşi zamanından önce yani hamilelik sırasında yerinden ayrılır ve cocuk ölür,
ve annenin hayatı da tehlikeye girebilir.
• Eğer gebelik sonuna kadar devam ederse, cocuk başıyla değil, poposuyla gelebilir,
• Doğumdan sonra da kanama fazla olabilir. En çok korkulan durum budur. Evet myomu olan anne adaylarının doğum sonrası kanamasının olma riski normale göre 6 katı artmıştır.

Myom olması normal doğuma engel mi?
Burada myomun lokalizasyonu esas belirleyicidir. Eğer bebeğin baş geliş olmasını bozmuş ise, doğum kanalını tıkıyor ise doğumun olması için yeterli rahim kasılmasının oluşmasına engel oluyorsa normal doğum olmayabilir. Ancak bunun haricinde normal doğum için engel bir durum yoktur.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın