Rahim Ağzı Yaraları

Rahimağzı Yaraları(Servikal Erozyon)

Rahimağzı kanalının iç yüzeyini döşeyen epitel hücreleri salgı yapıcı (glanduler) özellikler taşırlarken, vajinanın iç yüzey hücreleri bu dokuyu çeşitli dış faktörlere karşı (bakteriler, virüsler, cinsel ilişkinin “aşındırıcı” etkileri) güvenliğini sağlamakla görevli yassı epitel (skuamöz) yapıda hücrelerdir. Bu iki ayrı hücre türünün yakın komşulukta olduğu bölgeye değişim bölgesi (transformasyon zonu) denir.

rahim ağzı yaraları

rahim ağzı yaraları

Değişim bölgesinde birbirinden farklı bu iki hücre türü değişik yapıları ve davranış özellikleri sebebiyle sürekli birbirleriyle “geçimsiz” durumdadırlar. Kısaca söylemek gerek görülürse bu bölgede bir hücre türü diğer hücrenin sınırlarının ilerisine geçerek o bölgede kendi hakimiyetini kurmak talep etmekte ve bu nedenden dolayı burada hücreler adeta bir sınır savaşı durumunda bulunmaktadırlar. Bölgede sürekli bir yıkım-yenilenme söz konusudur. Bu esnada sürekli olarak bazı hücreler atılır ve yenisiyle değiştirilir.

Halk arasında “yara” olarak da bilinen hastalık aslında değişim bölgesinin rahimağzı içindeki salgı yapıcı hücrelerin değişim bölgesindeki zaferinden farklı bir şey değildir. Değişim bölgesindeki “savaş” salgı yapıcı hücreler tarafından kazanılmış ve vajinanın yassı epitel hücreleri erozyon yoluyla “eritilmiştir”. Bu erime spekulum muayenesinde rahimağzı üzerine “kızarık” bir görünüm kazandırır ve uzman tarafından halk dilinde “yara” olarak tercüme edilir.

rahim ağzı

rahim ağzı

Normalde rahimağzı kanalının içinde vajinanın asit ortamından uzak olarak yaşayan hücreler dışarıya taştıklarında salgılarını yapmaya devam ederler. Salgı yapıcı hücreler sayıca artmış olduklarından yaptıkları salgı miktarı da artar ve bu durum kadının akıntı şikayeti duymasına yol açabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın