Rusya, Suriye’ye siber savaş silahları yığıyor

Şam rejimini ayakta tutabilmek için Suriye topraklarına onlarca savaş uçağı gönderen Rusya, bölgedeki istihbarat ağını kurmak için de son teknoloji ürünü siber-savaş silahlarını Lazkiye’ye konuşlandırdı.

İsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen DebkaFile sitesi, Rusların keşif uçaklarını ve iletişim silahlarını konu alan bir haber yayımladı.

DebkaFile’ın haberine göre Ruslar, eylül ayının son haftasında Lazkiye’deki askeri üslerine 2 adet Ilyushin-20 (IL-20) tipi istihbarat uçağı gönderdi. Dört motoru sayesinde 12 saat aralıksız havada kalan IL-20’lerin, ısıya ve kızılötesi ışınlara duyarlı sensörlerinin bulunduğu belirtildi. Video kameralar ve antenlerle donatılmış bu uçakların hiçbir yöntemle engellenemeyen vericilerinin, topladıkları bilgiyi Lazkiye ve Moskova’daki merkezlere aktardığı kaydedildi.

IL-20’lerin, geçtiğimiz günlerde Ruslara operasyon izni veren Irak’taki Takaddum Hava Üssü’nde de görüldüğü önesürüldü.

Aynı haberde Rusya’nın, Borisoglebsk 2 adlı dinleme ve iletişim kesme silahlarını da Suriye’ye gönderdiği iddia edildi. İlk olarak Ukrayna’da kullanılan Borisoglebsk’ler ‘dünyanın en gelişmiş istihbarat silahlarından biri’ olarak değerlendiriliyor. Nuseyriye Dağları’na konuşlandırılan bu silahların, bölgedeki tüm askeri ve sivil iletişimi dinleyebildiği kaydedildi.

Uzman görüşleri “Bu sayede Ruslar hem muhalifleri, hem DAEŞ’i hem de ABD önderliğindeki koalisyonun iletişimini dinleyebiliyor” yönünde.

Pentagon’dan edinilen bilgiye göre ABD uçakları 22 Ekim’den beri Suriye’de saldırı düzenlemiyor. Buna karşılık Rusya’nın hava operasyonları sürüyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın