Sağlık Bakanlığı: 16 kişi domuz gribinden öldü

Domuz gribi vakalarının artışı ile ilgili Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş önemli açıklamalarda bulundu.

Art arda gelen gribe bağlı ölümlerin ardından Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, konuyla ilgili açıklama yaptı. Mersin’de ise hayatını kaybeden 7 kişi üzerinde yapılan araştırmalarda ölenlerden 2’sinin domuz gribi virüsü (H1N1) taşıdığı açıklandı.

Açıklamanın satırbaşları şöyle:

170 DOMUZ GRİBİ HASTASINDAN 11’İ HAYATINI KAYBETTİ

“Vakalarda artış görüyoruz. Bu mevsimsel olarak diğer yıllara benzer bir artış görüyoruz. 2015 yılı itibariyle 317 numune bize gelmiştir. Bunlar içerisinde 170 vakamız domuz gribidir. Bu vakalarda kaybettiğimiz oran da 11 vakadır. 11 domuz gribi vakamız hayatını kaybetmiştir. 2014’te 11, 2015’te 5 olmak üzere toplam şu ana kadar 2014-15 sezonu için konuşuyorum 16 vakayı kaybettik. Antalya, Kocaeli, Çanakkale, Sivas, Mersin bölgemiz içerisinde bulunuyor. Samsun’da da üç vakamızı kaybettik. Bu illerimizle ilgili yerinde değerlendirme de yapılıyor. Bu yıl bir artış salgın var mı, bilim kurulumuz herhangi bir salgın olmadığı konusunda mutabık kalınmıştır.”

NİSAN SONUNA KADAR GRİP SEZONU DEVAM EDİYOR

“Grip döneminin devam etmesi sebebiyle nisan sonuna kadar, illerle ilgili çalışmalarımızı paylaşıyoruz. Genelgemizle kamu hastanemize başvuranların gribal vakalarını takip altına alıyoruz. Kamuoyunu şu açıdan bilgilendirmemiz önemli. Risk grubundaki hastalarımızın daha yakın takip açısından ilgili kurumlarla, huzurevleri yaşlı bakım evleri takibi açısından takip edeceğiz hastalarımızı. Beslenme alışkanlığımız ve hijyen çok önemli. El yıkamamız çok önemli. Yine gribe yakalanan vatandaşlarımız bazen ihmal ediyorlar hekime gidişlerini, geçmeyen gribal enfeksiyon diyelim.

HEKİME GEÇ BAŞVURULMASIN

Vakalarımızın bir kısmı hekime geç ulaşıyor, solunum yetmezliğine kadar giden bir süreci oluşturuyor. Yakalanan hastalarımızı takip altına almak, engel olmak, tedbirlerimizi almaya devam edeceğiz. Yoğun aşılama periyoduna girmemiz söz konusu değil. Bir ay içinde grip sezonu kapanıyor. Ama tedbirlerimizi artıracağız.

ANTİVİRAL İLAÇLAR KAMU HASTANELERİNDE ÜCRETSİZ VERİLECEKTİR

Antiviral ilaç organizasyonu yapılmıştır. Kamu hastanelerimizden hastalara ücretsiz olarak verilecektir. Grip sadece soğuk algınlığı deyip geçmemek gerekiyor. Yakalanan hastalarımızın sıvı desteği, vitamin desteği almaları gerekiyor. H1N1 için konuşuyorum, 2012-2013 yılında 812 pozitif vaka var. 2013-2014 te 17 grip vakası var.”

SORU-CEVAP

Toplantının ardından sağlık bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş sorularını yanıtladı. İşte o yanıtlar:

“Küçük çocuklar için önlem alınacak mı?

Çocuk vakamız yok ama bilim kurulumuz bu konuyu ayrıntılı değerlendirdi. Dilerseniz kendilerine söz verebiliriz.”

Uzmanlar: “Çocukların doğası gereği hem de çok birbiriyle bi şeyler paylaşması bulaşmayı kolaylaştrıroypr. Biraz iş ebeveynere düşüyor çocuğun hastalandığını hissettiği dönemde kreşe okula önlem olarak göndermezlerse diğer çocuklara bulaşmaz. Bu grip döneminde okullara tekrar bilgiler verildi el yıkama alıoşkanlıklarının kazanılması kağıt mendil olması yeterli bir önlemdir. Ama farkı bir seyir gösterseydi farklı bir yaklaşım olurdu.”

ÖLENLER 35-45 YAŞ ARASI

Genel olarak 9 tanesi ölenlerin 35-45 arası. Diğerleri 45 yaş üstü 78-75 yaşlarında. 

EL YIKAMA KONUSUNDA UYARIYORUZ

Aralık Nisan gibi dönemler yoğun dönemler. Ekstra önlemler almanız vaka sayısının kaç olmasını bekliyoruz. Bilim kurulunun vermiş olduğu rapora göre hareket ediyoruz.

Grip şu anda beklediğimiz şekilde gidiyor ama kendisinde büyük bir değişiklik yaparsa bunun gibi olaylarda ekstra önlem almamız gerekebilir. Bir risk grubu da sağlıkçalışanları. Özellikle el yıkama konusunda uyarıyoruz. Bunlardan bir tanesi de hastanede mutfakta çalışan bir elemanımız. Bu bakımdan uyarıyoruz.

”ÖLEN İKİ KİŞİDE DOMUZ GRİBİ ÇIKTI”

Mersin Valisi Özdemir Çakacak, domuz gribi nedeniyle yapılan tetkiklerde kent merkezinde ve ilçelerde hayatını kaybeden 7 kişiden sadece 2′sinde H1N1 domuz gribi virüsü belirlendiğini açıkladı.

Vali Çakacak, Cumhuriyet Alanı’nda düzenlenen Atatürk’ün Mersin’e gelişinin 92. yıl dönümü törenleri sonunda gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtladı. Anamur’da bir birçok vatandaşın domuz gribi vakasından hayatını kaybettiği haberleri üzerine konuşan Vali Çakacak, şimdiye kadar 2 kişinin ölümünde H1N1 virüsü teşhisi konulduğunu kaydetti. Şimdiye kadar ilçelerden gelen 7 kişinin çeşitli sebeplerden dolayı yaşamını yitirdiğini anlatan Vali Çakacak, “Bu ölümler genç ölümler dediniz de genç ölümler değil, genci de yaşlısı da var. Dün gelen hastalarımızdan biri kalp rahatsızlığıyla geldi ve yaşamını yitirdi. Halk Sağlığı ve Sağlık Müdürlüğümüzden aldığımız bilgilere göre, yapılan tetkiklerde sadece bu ölümlerden iki tanesinde H1N1 vİrüsü tespit edildi. H1N1 domuz gribi dediğimiz adı üstünde grip. Yani gripler, sadece Türkiye’de değil, dünyada da Avrupa’da da eğer bünye sağlam olmazsa ölümleri tetikleyebiliyor” dedi. Vali Çakacak diğer illerde de domuz gribi vakası görüldüğünün ortaya çıkmasıyla bir salgın tehlikesinin bulunup bulunmadığı yönünde sorulan soruyu ise “Bu bir grip vakası. Her yerde var. Bütün dünyada olan bir hastalık çeşididir. Eğer vücudu dirençsiz yakalamışsa bazen ölümlere sebep olmaktadır. Dolayısıyla Sağlık Müdürlüğündeki, Halk Sağlığı Müdürlüğümüzdeki arkadaşlarımız daha geniş açıklamayı yapacaklar. Ancak benim onlardan aldığım bilgilere göre, bu bir grip çeşididir. Dolayısıyla ayrı bir önlem de yok. Grip için ne tür önlemler almak gerekiyorsa bunlar için de o önlemler alınacak” diye konuştu.

Vali Çakacak Anamur İlçesi’nde ölümlerin daha fazla olması konusunda ise şu değerlendirmede bulundu:

“Rakamları nereden aldığınıza bağlı. Anamur’dan gelen vatandaşımız burada vefat etti. Çok müdahale olmadı burada. Sevk edilmese orada vefat edecekti. Dolayısıyla çok özel anlamlar yüklemenin doğru olmadığı kanısındayım. Arkadaşlarımız bunun üzerinde zaten çalışıyorlar. Eğer acil müdahale edilmesi gereken ileri tetkik ve müdahale edilmesi gereken bir şey varsa zaten yapılacak ama bu bir griptir. Onun ötesinde bütüncül bir tedbir alınması gerektiren bir şey yok. Grip için ne tür tedbirler almamız gerekiyorsa o tür tedbirleri alacağız. Dediğimiz gibi o sonuçlardan sadece iki tanesi pozitif çıktı. O ölümlerin tamamı değil. Kalp rahatsızlığı için gelen var, aldığım bilgiye göre, kemik rahatsızlığından gelen hasta var burada vefat etmiş. Yani buraya sevk edilip burada vefat edenlerin tamamı belli bir hastalıktan dolayı değil çeşitli hastalıklardan dolayı. İleri tetkik için il merkezine tedaviye gönderiliyorlar, bu sevklerden de sadece 2′sinde H1N1 virüsü tespit edildi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın