Türk doktorlarının yöntemi, dünyada ilk ve tek

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, son 10 yılda artış gösteren anne adayı ölüm oranlarına bakıldığında doğum öncesi ve sonrasında oluşan kanamalar önemli etken olarak öne çıkıyor.

Bu artışta; tıp dilinde ‘Placenta Accreate’ denilen, plasentanın rahmin içinde gömüldüğü ’ölümcül şekilde yapışmış plasenta’ hastalığı göze çarpıyor. Anne adayının hayatını tehdit eden plasenta, kanser gibi ilerlerken, bazı vakalarda mesaneye ulaşabiliyor.

Ön tanı konulamaz ise anne kaybedilebiliyor. Bebek ve anne adayının ölümü ya da en iyi ihtimalle rahmin alınmasıyla sonuçlanan bu hastalıkla ilgili, dünyada ilk kez İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sefa Kelekçi ve ekibi tarafından geliştirilen bir yöntem, annelere umut oldu.

YÜZDE 100’E YAKIN BAŞARI

ABD’nin dünyadaki sayılı bilimsel yayınlarından olan Medicine’da yayımlanan ve dünyaca saygın birçok bilimsel kurullarca kabul edilip yayımlanan yöntem sayesinde, hem anne hem bebeği yaşama tutunurken, rahmin alınması da tarih oluyor.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran 15 anne adayında uygulanan tedavide yüzde yüze yakın başarı sağlandığı görüldü.

“Yöntem olarak ilk kez bizim tanımladığımız bize has ilk ve tek yöntem” diye konuşan Prof. Dr. Sefa Kelekçi, bu başarının Yrd. Doç. Dr. Serpil Aydoğmuş, Op. Dr. Servet Gençdal, Op. Dr. Emre Ekmekçi, Op. Dr. Seçil Kurtulmuş’un yer aldığı ekibin başarısı olduğunu kaydetti.

“BAŞARI DÜNYADA YANKILANDI”

Bu hastalığa çare bulmak adına geniş kapsamlı cerrahi bir model oluşturduklarını ifade eden Prof. Dr. Kelekçi, “Şu ana kadar 15 hastaya geliştirdiğimiz bu yöntemle müdahale ettik. Sadece bir vakada erken başlayan kanama nedeniyle hastanın rahmi alınmak zorunda kalındı. Diğer hastalarımızda hem bebek hem rahim hem de anne kurtarıldı.

Yöntem olarak ilk kez bizim tanımladığımız bize has ilk ve tek yöntem. Bu yüzden ABD’nin dünyadaki sayılı yayınlarından olan Medicine’da geliştirdiğimiz bu model yayımlandı. Dünyanın birçok ülkesinden övgü dolu geri dönüşümler alıyoruz.

Bu başarının İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nden çıkması bizi oldukça gururlandırdı. Bu bir ekip başarısıdır. Rahmi ve bebeği kurtarılan bir annenin yaşadığı sevinç sanki onlara dünyaları bağışlamak gibi bir duygu oluyor. Biz de çok mutlu oluyoruz” diye konuştu.

Kaynak : İHA

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın